Vprašanje
Že od šestega leta imam luskavico. Od tega sem doživela le en zelo močan izbruh in nato izboljšanje.Stalno imam luskavico v lasišču in na komolcih,drugače pa le nekaj manjših krogcev po telesu. Ob koncu druge nosečnosti pa so se mi pojavili še mehurčki po stopalih in rokah, napolnjeni s tekočino, ki zelo srbijo. Nekajkrat so se pojavili in izginili. Nato pa so vsakič pustili globjo brazgotino, ki se je nato spremenila v luskavico.Najprej so me zdravili za glivicami, tako da so se rane že zelo močno razrasle, preden so sprevideli , da to niso glivice. sedaj imam podplate že čisto v luskavicah, tako da včasih že komaj hodim, na rokah pa mi uničuje prstne odtise, ki jih skoraj ni več. Ali obstaja kakšna terapija, ki ni preveč škodljiva, saj otroka še dojim in nameravam imeti še kaj otrok?
Odgovor
Spoštovana.
najprej konkretno o vaših težavah. Morda bi bila v vašem primeru primerna obsevanja z ultravijolično svetlobo, ki jih lahko pod strokovnim vodstvom zdravljenja specilaista dermatologa. Predno boste šli na obsevanja, bi bilo priporočljivo, da kožna žarišča čim bolj pozdarvite z mazanjem. Pomenite se s svojim dermatologom, kaj bo v tem trenutku najbolj primerno za mazanje-nekatera med njimi lahko uporabljamo tudi v nosečnosti.
Morda še nekaj o luskavici.
Luskavica je zelo kompleksno obolenje, ki prizadene približno 2 % ljudi in predstavlja eno najbolj pogostih kožnih bolezni. Obolenje so poznali že v antičnih časih. Dolgo so jo zamenjevali z drugimi boleznimi, predno so spoznali, da ni nalezljiva.
Žarišča se lahko pojavijo kjerkoli na telesu, na obraz so redko, pojavi se kadarkoli v življenju. Na dlaneh in podplatih lahko nastajajo gnojni mehurčki, neredko boleče, ranice, zaroženitve, ki delajo bolnikom težave. IN tudi zdravljenje le teh je trdovratno.
Bolniki, pri katerih je bolezen v družini (sorodstvu), se nagibajo k zgodnejšemu začetku obolenja.
Luskavica je dedna bolezen. Verjetnost, da bodo otroci zboleli, je 20%, če ima luskavico en starš oziroma 60%, če jo imata oba.V osnovi gre pri obolenju za dve motnji – na eni strani kožne celice prehitro množijo in poroženevajo, kar navzven opažamo kot luske na koži; obenem pa se temu pridruži tudi vnetje v koži. Nekdo, ki za luskavico oboli, jo praktično nosi v sebi vse življenje, pravimo, da poteka v latentni obliki. Ko se pokažejo zanki na koži (dejavniki, ki to sprožijo, so različni – vnetne bolezni, stresi, nekatera zdravila, spremembe letnih časov,pri ženskah nosečnost - kot se je to zgodila pri vas, alkoholizem…velikokrat pa ne moremo opredeliti sprožilnega dejavnika), postane manifestna.
Iz povedanega sledi, da je popolnoma pozdraviti žal ne moremo. Vsako zdravljenje, ki nam je dandanes na voljo, je namenjeno temu, da obolenje spravi iz manifestne nazaj v prikrito, latentno obliko.
Kot že veste, zdravljenje luskavice ni preprosto – potrebno ga je prilagajati posamezniku, njegovi starosti, lokalizaciji žarišč, obliki žarišč, obliki in stopnji obolenja, morebitnim spremljajočim obolenjem. Na voljo imamo različna mazila za lokalno uporabo, obsevanja z ultravijoličnimi žarki (svetilke SUP, fotokemoterapija – PUVA, v novejšem visokoenergetski laserji, ki proizvajajo UVB žarke…), v najhujših primerih določena zdravila v obliki tablet ali celo infuzij.
Večini bolnikov lepo pomaga zmerno naravno sončenje, kjerkoli, ne le ob morju, čeprav se tam s kopanjem učinek poveča. Na razpolago imamo naravna zdravilišča - pri nas so zelo učinkovite Atomske toplice in Moravci. Pogovorite se o tem s svojim dermatologom, da vam eventuleno napiše priporočilo za zdravljenje, morda vam bo stroške lahko pokril ZZZS.
V Sloveniji že 20 let deluje Društvo psoriatikov z več podružnicami.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV