Vprašanje
Spoštovana gospa zdravnica!
Mojemu sinu Roku so se težave pojavile lanskega avgusta,ko je začel tožiti zaradi bolečin v prsnem košu-stiskanja pri srcu.Težave smo si najprej razlagali kot preobremenjenost ,ker je v tem letu imel v srednji šoli težave pri matematiki in ker jih ni uspel rešiti kljub pomoči inštruktorja, se je odločil za drugo pot- na koncu prvega polletja se je prepisal na drugo šolo.V tej njegovi odločitvi smo ga popolnoma podpirali-bili smo celo ponosni,da je težave rešil na tako zrel način,namesto da bi jih začel reševati bodisi z drogo,alkoholom ali kajenjem.V tej šoli je uspešno opravil vse obveznosti-leto je končal s prav dobrim uspehom.
Opažal je,da so bolečine hujše kadar leži in sicer na levi strani.Kasneje se mu je pojavilo tudi mravljinčenje po spodnji strani leve podlakti in mezincu in bolečine v križu ter med lopaticama.Dvakrat smo ga peljali v dežurno službo,kjer so mu posneli EKG – izvid enega izmed posnetih EKG-jev je bil: T abnormality in arterior leads. Dan pred tem mu je zdravnica pri osluškovanju s fonendoskopom slišala aritmijo.
Konec aprila letos je zbolel za akutnim gastroenterokolitisom. Zelo hude težave je imel 3-4 dni,imel je vročino do 39.oC, potem pa se mu je stanje v naslednjih štirinajstih dneh umirilo.Koprokultura ni bila odvzeta.Po teh težavah-nekje po 15.maju, pa so se mu začele stopnjevati bolečine v križu,okrepil se mu je občutek stiskanja v prsnem košu in to je bilo najhujše ponoči,čeprav so bile težave hujše iz dneva v dan tudi dopoldan-vedno težje je sedel pri pouku celo uro,saj mu je sedenje povečalo težave.V trebuhu je imel občutek,kot da mu utripa srce-kot da bi ga nekaj zategovalo okrog trebuha.Okrepili so se mu glavoboli-javljali so se mu v predelu čela,kasneje pa tudi v zatilju.Imel je občutek,da naenkrat dobi mrzle roke in noge ,potem pa ga oblije vročina po celem telesu.Opažal je,da se mu tresejo roke.Te težave so se mu pojavljale tekom celega dne in ne glede na to ali je bil v šoli,ali je šel s prijatelji v kino….Najhujše pa je bilo ponoči.Nekajkrat je imel ponoči občutek,da sploh ne bo mogel vstati in nas poklicati.
V sredo,28.maja 03, je bil na pregledu v nevrološki ambulanti.Postavljena je bila diagnoza:
Lumboischialgia chr.reacutisata
Radiculopatija L4,L5 obojestransko
Subakutni glavobol vazomotornega in tenzijskega tipa
V četrtek so se mu težave(mravljinčenje,stiskanje v prsnem košu-imel je občutek,da ima težave z dihanjem,bolečine v križu so bil tako hude,da se ga nismo smeli dotakniti) stopnjevale že čez dan,pojedel je nekaj Lekadolov in Naprosynov,ki pa mu jih niso omilili niti za odtenek.Proti večeru smo ga zato peljali nazaj na oddelek,kjer so nas napotili k dežurnemu nevrologu.Med dve urnim čakanjem na pregled ni mogel Rok ne stati,ne sedeti,ne ležati.Hodil je po avli tako,da je noge vlekel za sabo.Ko je prišel do zdravnika,je ta brez nekega posebnega pregleda dejal, da je treba fantu najprej narediti proti bolečinsko blokado,da se mu od bolečin ne bo zmešalo,predpisal mu je Ketonal forte in Tramal,na hitro je potrdil slabo izzivne patelarne reflekse na spodnjih okončinah.Bil je mnenja,da za sprejem ni,ker se mu čez vikend ne bi opravila nobena preiskava in da je vprašanje,za kateri oddelek Rok sploh je-ortopedski ali nevrološki.Vse skupaj je bilo zabeleženo zgolj kot posvet,naročil pa je Roka na snemanje EMG v ponedeljek.Po Ketonalu forte je fantu vsaj malo odleglo,je pa moral jemati tablete na 6 ur-pomagale pa so največ 4 ure.
V petek,30.maja 2003 so mu opravili CT glave,ki ni pokazal nič posebnega.
V ponedeljek,2.junija 2003,je opravil snemanje EMG in sicer samo po levi strani.Sicer je imel tedaj težave res najhujše po levi strani ,vendar je jasno povedal da ima težave tudi po desni strani.EMG je tako pokazal le znake sveže iritativne radikularne lezije S1 levo!
V torek,3.junija 2003,je opravil pregled pri specialistu fiziatrije,kjer se je bil naročil že nekaj prej,ker je njegova zdravnica sumila,da bi bila lahko vzrok njegovih težav ukrivljena hrbtenica.Po temeljitem pregledu je možnost ukrivljene hrbtenice zdravnik ovrgel.Njegovo mnenje je bilo,da je potrebno opraviti nadaljnje preiskave in ga je napotil k ortopedu. Še istega dne ga je pregledal ortoped,slikali so mu hrbtenico-samo ledveni predel, posnetek je bil bp.Ortoped je posumil,da bi lahko bil za začetek njegovih težav kriv preboleli črevesni infekt in ga je napotil še k infektologu.
V sredo,4.junija 2003,ga je tako pregledal še infektolog.Odvzeli so mu blato in kri za več preiskav,med drugim tudi za serologijo na borelijo.Rok je bil v osnovni šoli ves čas tabornik in vsako leto je staknil na taborjenju kar nekaj klopov,najhuje pa je bilo leta 1997,ko je imel med taborjenjem vsak dan najmanj po osem kopov in tudi domov se je vrnil s celo zbirko klopov.Poleg tega je takrat prišel domov s povišano temperaturo, slabim počutjem in vrtoglavico,ki jo je opažal že med taborjenjem.Ker so se mu težave po nekaj dneh omilile,smo vse skupaj pripisali viroznemu stanju in vročemu poletju.Tisto jesen smo potem opažali fantovo utrujenost in že takrat so mu v domači ambulanti opravili serologijo na Bb.Titri IgG so bili 1:128 ELISA poz.IgM neg.,tako da kriterijev za boreliozo ni izpolnjeval.
Ko smo se tisto sredo vrnili z Rokom domov, je že tožil,da se slabše počuti,da ima čuden občutek v prsnem košu…Svetovali smo mu, naj se naspi,vendar ni mogel zaspati.Stiskanju v prsnem košu se je pridružil tudi občutek ,da mu zateka grlo in težje je požiral.Tožil je tudi za bolečinami v ušesih in pekočim občutkom v očesih..Bilo je vedno huje in tako smo proti večeru najprej odšli v domačo dežurno ambulanto po nasvet,kam naj Roka peljemo.Napotili so nas nazaj na infekcijski oddelek,kjer pa je bil isti zdravnik,ki ga je pregledoval dopoldan in njegova odločitev je bila,da Roka ne bo sprejel,ker pri pregledu –ne zjutraj in ne zvečer, ni opazil nič posebnega-čeprav je Rok zvečer imel težave s požiranjem.Počakati da moramo na izvide in da naj opravi še UZ pregled vratnih žil,ker mu sliši šum nad obema karotidama!
Tako smo se vrnili domov, vendar tisto noč Roka nismo upali pustiti spati samega.Spal je v naročju očeta,in ves se je tresel do jutra.Ko 18-letnemu otroku lahko pomagaš edino tako,da čuti,da s svojimi težavami ni sam,je pravzaprav zelo žalostno.
V četrtek je dopoldan opravil še Doppler vratnih arterij,ki ni pokazal nič posebnega.Komentar je bil,da naj bi zdravnik imel šum v slušalkah?!
V tem času se mu je pojavila tudi proteinurija ,zato je opravil UZ trebuha, ki je pokazal mejno povečano vranico.
Od tega dne naprej – nekako po 14-ih dneh najhujših težav,so se mu težave omilile do te stopnje,da je lahko zmanjšal jemanje tablet ,oz.jih je lahko nehal jemati. Težave so se mu ustavile na neki stopnji- niso bile enkrat hujše,drugič manj izrazite. Pojavljale pa so se mu enako kot prej,le znosnejše so postale.Opažati pa je začel,da se težje skoncentrira,da se težje spomni določenih stvari.Tudi bolj razdražljiv je postal, kar je bilo še bolj očitno takrat,kadar je imel težav več.Kljub temu mu uspeh v šoli ni padel – nasprotno – pri nekaterih predmetih si je ocene celo popravil.V času najhujših težav seveda ni mogel obiskovati šole,kadar pa je lahko,je šel k pouku takrat,kadar so pisali kakšen test .
Dogovorili smo se tudi za lumbalno punkcijo na infekcijskem oddelku, kamor pa so ga zaradi zasedenosti poklicali šele 19.junija – torej že skoraj 5-tednov po pričetku njegovih najhujših težav.
Izvidi punkcije niso pokazali nič posebnega, glede na to, da je imel junija 2003 v serumu IgM v titru 128 in IgG na Bb v titru pod 128 ter pozitiven OSPC po Imuoblot metodi za IgM protitelesa in pozitiven IgG po Imunoblot metodi in glede na njegove težave so mu omenjali tudi poskusno zdravljenje.Ker pa je bil ravno konec šolskega leta in ker je imel v začetku julija predviden praktični izpit za avto,se je Rok dogovoril, da se bo za poskusno zdravljenje odločil v primeru, da se mu težave vrnejo v hujši obliki.Junija avta ni mogel voziti zaradi svojih težav, v maju,ko so se mu težave šele začele stopnjevati, pa ga je inštruktor razumel in sta opravila le nekaj ur vožnje in sicer takrat,ko je Rok to zmogel.Izpitno uro pa je imel 1.julija, ko so se mu težave že omilile.
Imel pa je težave skozi vso poletje.Včasih se je ponoči zbudil in je imel občutek,da ima od vratu navzdol celo telo omrtvičeno. Opažal je,da mu izpostavljanje soncu poveča glavobole. Vključili smo ga tudi k psihologinji, ker smo želeli, da se mu pri vseh njegovih težavah pomaga še s strokovne plati.Svetovala mu je avtogene treninge, katere redno obiskuje.
Konec avgusta ( po dveh mesecih in pol ) je opazil,da se mu težave ne javljajo več tako pogosto,da so tudi v milejši obliki,še vedno pa ima občasno bolečine v križu, med lopaticama,glavobole, bolečine v zatilju, še vedno ima občasno občutek mravljinčenja predvsem v nogah- nekako do višine nogavic,v palcu noge,sedaj se je pekočemu občutku v očeh pridružilo tudi občasno solzenje…
Ko se je sredi septembra vrnil z maturantskega izleta ves prehlajen in neprespan,je imel težav spet nekoliko več.
Med leti 2000-2003 se je Rok zdravil enkrat zaradi respiratornega infekta-takrat je prejemal Sumamed tbl,dvakrat pa se je, v razmaku enega leta, zdravil po šest mesecev zaradi aken z Roacutane kapsulami.Zadnje zdravljenje z Roacutanom je zaključil ravno lani, konec julija.
Prosila bi Vas za Vaše mnenje ,oz. bi radi izvedeli,ali se pri vas na infekcijski kliniki odločite za zdravljenje pri podobnih simptomih in serumskih rezultatih.Pri Roku želijo pred zdravljenjem izvedeti še za rezultat MR-magnetne resonance,na katero pa je čakalna doba od 8-10 mesecev.Mi pa tako dolgo ne bi več odlašali.
Za Vaš težko pričakovani odgovor se vam iskreno zahvaljujemo!
Odgovor
Spostovani, glede na navedeno bi pri Roku res lahko slo za lymsko boreliozo, sama bi se strinjala z mnenjem, da bi ga poskusno zdravili. Zdravljenje z antibiotiki ni posebno nevrano ali neprijetno, lahko pa prinese izboljsanje. Vsekakor naj opravi se druge preiskave, svetujem tudi spremljanje pri nevrologu, glede na trajanje bolezni in nihajoce znake pa verjetno lahko izkljucimo kaksno zelo nevarno ali napredujoco drugo bolezen, recimo kaksen tumor ali kaj podobnega. Nekatere tezave, ki jih navajate, zlasti epizoda driske, so verjetno drugega vzroka kot stiskanje in bolecine. Svetujem, da se ponovno pogovorite z zdravnikom, specialistom za boreliozo, ki je Roka ze obravnaval na nasi kliniki. Lep pozdrav, Bojana Beovic
Preberi še
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV