Maligni melanom

Mag. Metka Adamič dr. med.

Pozdravljeni!Moja mama je bila pred kratkim na izrezu kožnega znamenja.Izkazalo se je,da je tkivo bilo rakasto.Sicer je popolnoma izrezano in upamo,da ne bo prišlo do nadaljne širitve.Jaz sicer nimam ...

Vprašanje
Pozdravljeni!Moja mama je bila pred kratkim na izrezu kožnega znamenja.Izkazalo se je,da je tkivo bilo rakasto.Sicer je popolnoma izrezano in upamo,da ne bo prišlo do nadaljne širitve.Jaz sicer nimam tako občutljive kože,kot moja mama.Je precej temnejša,čeprav je na njej kar precej lepotičnih pik, o katerih že nekaj časa razmišljam,da bi jih dala odstranit,po materini diagnozi pa bo to zdaj res kmalu.Sicer pa me konkretno zanima vaše mnenje glede solarnega sončenja.Ali je koži škodljivo oz. ali predstavlja nevarnost?Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.Z lepimi pozdravi.Nina
Odgovor
Spoštovani, glede ultravijoličnih žarkov velja, da je znanstveno dokazano, da sodelujejo pri nastanku kožnega raka. To velja za vse vire - sončne žarke in umetno nastale v solariju. Svetujem, da ste tako vi kot tudi vaši sorodniki še posebno previdni, saj obstoja pri sorodnikih nekoga, ki je obolel za malignim melanomom, večja možnost za nastanek enake rašče kot pri drugih. Obenem so bolj ogroženi tsiti s svetlo poltjo, svetlimi lasmi in očmi... Vsekakor vam svetujem pregled in posvet pri dermatologu, ki vas bo seznanil s tem, na kaj morate biti pozorni, kako se sami opazujte, katera znamenja je potrebno še posebno skrbno spremljati… Odločitev pa je seveda vaša, v kakšni meri se boste izpostavljali in tvegali. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.