Maligni melanom

Mag. Metka Adamič dr. med.

Zanima me dermatoskopski pregled kožnih znamenj. Po koži celega telesa imam znamenja, enega so mi odstranili in je bil maligni melanom. Sedaj me zanima, če bi se dalo pregledati še ostale, da se vidi...

Vprašanje
Zanima me dermatoskopski pregled kožnih znamenj. Po koži celega telesa imam znamenja, enega so mi odstranili in je bil maligni melanom. Sedaj me zanima, če bi se dalo pregledati še ostale, da se vidi ali so sumljivi ali ne. Hvala
Odgovor
Spoštovani, prepričana sem, da so vam ob ugotovitvi malignega melanoma svetovali, da preostalo kožo oziroma pigmentna znamenja redno kontrolirate. Kaj več si o tem preberite med že objavljenimi odgovori v kategoriji Pigmentna znamenja.. svetujemo namreč redno enkrat mesečno natančno samoopazovanje (pozornost glede znakov, ki kažejo na morebitne spremembe!) ter enkrat do dvakrat letni pregled z dermatoskopom pri zdravniku dermatologu. V zadnjem času se uveljavlja tudi fotografiranje suspektnih zanmenj na koži s pomočjo digitalnih fotoaparatov, dodatno opremlejnih z dermatoskopom - tako je mogoče redno objektivno spremljati eventuelne spremembe na znamenjih. Na računalniku, kjer so fotografije shranjene, je s pomočjo določenih programov znamenja natančno premeriti, analizirati in ugotovitve shraniti ter kasneje primerjati. Pri vas in vaših sorodnikih je potrebno kožo redno opazovati, saj je le tako mogoče pravočasno opaziti morebitne zločeste znake. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.