Maligni melanom

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

PROSIM ČE MI LAHKO RAZLOŽITE POMEN BESED OZIROMA ZA KAKŠNO VRSTO ZDRAVLJENJA GRE. MOJA TAŠČA JE BILA OPERIRANA NA ROKI POD PAZDUHO, KJER SO JI ODSTRANILI BEZGAVKE. IN KER JE BILA BIOPSIJA BEZGAVKE NEG...

Vprašanje
PROSIM ČE MI LAHKO RAZLOŽITE POMEN BESED OZIROMA ZA KAKŠNO VRSTO ZDRAVLJENJA GRE. MOJA TAŠČA JE BILA OPERIRANA NA ROKI POD PAZDUHO, KJER SO JI ODSTRANILI BEZGAVKE. IN KER JE BILA BIOPSIJA BEZGAVKE NEGATIVNA PIŠEJO DA BI BILO SMISELNO ŠE ADJUVANTNO ZDRAVLJENJE Z INTERFERONOM, RADOMIZACIJA V KONTROLNO GRUPO. ER JI NJEN ZDRAVNIK NI VEDEL RAZLOŽITI KAJ TO POMENI SEM SE OBRNILA NA VAS. V UPANJU DA MI BOSTE ODGOVORILI NA VPRAŠANJE SE VAM ŽE VNAPREJ ZAHVALJUJEM. HVALA
Odgovor
Spoštovani! Niste napisali kakšno bolezen so ugotovili pri vaši tašči. Sklepam, da gre za maligni melanom, pri katerem se daje interferon kot podporno (adjuvantno) zdravljenje. Po slučajnem izboru (=random) izberejo bolnike, ki ineterferon dobivajo. Tisti bolniki, ki tega ne dobivajo pa so kontrolna skupina. Na koncu raziskave primerjajo učinek zdravljenja obeh skupin in ugotavljajo morebitno statistično razliko, ki potem velja kot dokaz koristi oz. nekoristi zdravljenja z interferonom. LP prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.