Vprašanje
Pozdravljeni!
Sem prvič na vaši spletni strani in imam vprašanje za vas.
17.9.2003 so mi odstranili znamenje na desnem stegnu. Izvid: Maligni melanom, Clark III., globina invazije 0,35 mm, stranski krg. robovi niso tumorsko infiltrirani. Bila sem na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Izvid: Indicirana je reekscizija, tako da bo varnostni rob 1 cm, sicer druga terapija ni potrebna, indicirane pa so seveda observacije. Reekscizijo so mi naredili v Celju, sedaj pa me zanima ali je potrebno ozi. priporočljivo odstraniti tudi druga znamenja, ki jih imam po hrbtu (seveda jih ne vidim, ali se spreminjajo ali ne)? Sedaj me seveda moti vsako znamenje, ki ga imam. Preventivno so mi tudi punktirali eno ingvinalno bezgavko na desni strani, vendar ni bilo zadosti materiala (kri). Naj grem na ponovno punkcijo ali samo kontroliram pod UZ kontrolo? Za vaš odgovor ali samo nekaj spodbujajočih besed se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam. Stara sem 32 let in mati dveh šoloobveznih otrok.
Odgovor
Spoštovani,
to, da so ste imeli kot mlada mamica maligni melanom, vas je gotovo streslo v dno duše. vendar pa sem prepričana, da so vam zdravniki, ki ste jih v tem obdobju zdravljenja, srečali, že vsi po vrsti povedali, da imate srečo in da ste ga odstranili pravočasno. saj niti niste potrebovali nobene dodatne terapije, razen lokalnega kirurškega posega.
Najbolj pomemben prognostični dejavnik pri malignem melanomu je vsekakor globina invazije (Breslow), ki je pri vas na srečo 0,35, kar pomeni, sodite v tisto skupino obolelih, ki imajo najboljšo prognozo.
Prepričana sem, da so vam na Onkološkem inšitutu na konziliarnem pregledu svetovali glede nadaljnih kontrol. Tudi glede ponovne punkcije se morate pomeniti z lečečim zdravnikom.
Svetuejm, da navodila upoštevate, da redno hodite na dermatološke preglede. zelo pametno bi bilo, da opravite dermatoskopski pregled preostalih znamenj, po možnosti, da vam opravijo tudi drmatoskopske digitalne posnetke vesh preostalih znamenj, ki jih lahko v digitalni oblikki ohranite in kasneje primerjate (ob redni kontroli; v primeru, da opazite na nekem znamenju spremembo); obenem pa je možno opaziti tudi vsako novo znamenje, ki se pojavi.
Pomembno je vedeti, da večina malignih melanomov nastane na novo - le približno petina jih nastane iz že obstoječih znamenj.
Danes pa že tretjič pišem nasvet, ki upam, da bo v naslednjih mesecih naletel na poslušna ušesa in pomagal, da se nas bo čim več obnašalo primerno zaščitno. Namreč: izogibajte se UV žarkom, upoštevajte priporočila, ki jih dermatologi v zadnjih dveh letih glasno oznanjamo pred začetkom glavne sončne sezone. Brez dvoma nezaščiteno izpšostavljanje UV žarkom pripseva k nastanku kožnega raka in malignega melanoma (za slednjega so bolj od postopnega zmernega sončenja pomembna kratkotrajna pretiravanja - sončne opekline, zlasti v otroštvu).
Čuvajte svoje otroke - ne le na morju, temveč vsak dan; ob igri, ko so na prostem - 80% sončnega sevanje prejmemo nenamerno (ko smo nezaščiteni v naravi, zelo pomemben je čas med 10. in 16. uro)...Skratka, največ kar lahko v bodoče storite zase in za svoje najbližje je, da se ne izpostavljate UV žarkom namenoma, da se primerno zaščitite, če je izpostavljanje neizbežno in da redno kontrolirate svojo kožo in kožo svojih družinskih članov.
Sicer pa vam želim, da na nevšečnosti čim prej kar se da pozabite. In uživate vsak dan s tistimi, ki jih imate radi, saj je to največ, kar imamo.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV