Menopavza

Edita Arh dr. med.

Spoštovani! Kaj mislite kot ženska o hormonskih dodatkih v menopavzi? Moj ginekolog je navdušen, jaz pa se kljub težavam ne morem odločiti. Imela sem že konizacijo. Hvala in lep pozdrav. Ljuba

Vprašanje
Spoštovani! Kaj mislite kot ženska o hormonskih dodatkih v menopavzi? Moj ginekolog je navdušen, jaz pa se kljub težavam ne morem odločiti. Imela sem že konizacijo. Hvala in lep pozdrav. Ljuba
Odgovor
Spoštovani! Če so vaše težave tolikšne, da vas ovirajo pri delu in se zaradi nočnega potenja in nespečnosti ne naspite, se lahko odločite za 2-3 leta trajajoče nadomeščanje hormonov dokler se težave ne umirijo. Ginekolog vas bo pred pričetkom zdravljenja povprašal o morebitnih spremljajočih boleznih, ki bi za NHZ predstavljale oviro. Če sicer niste navdušeni nad hormoni ali pa jih ne smete jemati, si klimakterične težave lahko olajšate s prehrano (rumena in rdeča zelenjava - paprika, paradižnik, soja, ginseng oz. preparati s to korenino). Izogibajte se ostrim začimbam, alkoholu, primerno se oblecite (kot čebula v več slojih, da obleko po potrebi odložite oz. oblečete). Poskrbite za svoje dobro počutje in zadovoljstvo in počnite stvari, ki vas zanimajo in v katerh uživate. Posežete lahko tudi po zeliščnih pripravkih (Klimaktin) oz fitoestrogenih iz soje v tabletkah (Menal) Konizacija ni ovira za NHZ. Pogovorite se z ginekologom, končna odločitev pa je vaša. Lep pozdrav!
Edita Arh, dr. med.
Preberi še
Edita Arh, dr. med.