Vprašanje
Najprej vas naj lepo pozdravim. Vem , da je verjetno o vročini pri dojenčku bilo že veliko napisanega, jaz pa bi vas rada vprašala, kako je najbolj priporočljivi meriti vročino pri dojenčkih - rektalno ali aksilarno, ali pa mogoče v ušesu. Sama sem velikokrat slišala, da je najbolj natančno izmerjena temperatura rektalno, ampak potem pa slišim trditve, da je to merjenje staromodno in sploh ni natančno ter da je treba temu merjenju odštet 0,5 stopinje. Meni je moja pediatrinja povedala nasprotno in sicer, da se rektalno pri dojenčku najbolj natančno izmeri, ni pa povedala ničesar o teh 0,5 stopinjah manj. Doma imamo tudi termometer za v ušesa, ampak pri moji punčki (6 mesecev) nikoli ne pokaže prav, vedno premalo. Kot izkušenega in priznanega pediatra vas prosim za mnenje, ki ga bom vsekakor upoštevala. Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav. SH
Odgovor
Spoštovani,
telesna temperatura je odvisna od več dejavnikov. Čez dan se spreminja. Merimo jo lahko na različne načine in na različnih mestih. Izražamo jo tudi lahko v različnih mernih enotah, ki so dobile imena po znanstvenikom, ki so jih uvedli v fiziki (Fahrenheit, Reumir, Celzius). Pri nas uporabljamo stopinje po Celziusu. Po tej lestvici voda vre pri 100°C in se ledi pri 0°C. Človeško telo ima temperaturo okrog 37°C, merjeno pod pazduho (aksilarno). Vsi deli telesa nimajo enake temperature. V notranjosti telesa je temperatura višja. Tudi vsi organi nimajo enake temperature (najtoplejši so možgani). Telesno temperaturo lahko merimo z živosrebrnimi, alkoholnimi, elektronskimi, likvidnokristalnimi, infrardečimi in še kakšnimi termometri. Najbolj znani so živosrebrni termometri, ki so po zgradbi t.i. maksimalni termometri (pokažejo največjo in ne trenutno temperaturo okolja). Elektronski termometri delujejo na drugačnem principu (merijo tok, ki nastane v bimetalu). Likvidno kristalni termometri so praktično izvedeni kot lističi, ki jih prislonimo na kožo (najpogosteje na čelo). Kristali spreminjajo barvo pri različni temperaturi in se prikaže številka v določeni barvi. Ti pripravki so praktični za orientacijo. Termometri za v ušesa delujejo na infrardečem principu in je potrebno nekaj izkušenj. Prav tako jih je treba umerjati, kar je lahko za laika nerodno.
Še vedno je najzanesljivejša metoda merjenja telesne temperature s pomočjo živosrebrnega »medicinskega« termometra. Merimo jo praviloma pod pazduho. Moramo upoštevati nekatera pravila. Termometer mora biti v tesnem kontaktu s kožo. Pazduha mora biti suha (potna aksila povzroča napake). Merimo najmanj 5 minut (zanesljivo pa je 10 – 15). Otrok mora pri merjenju biti miren (fizična aktivnost in drgnjenje termometra daje višje vrednosti). Merimo lahko tudi v debelem črevesu (rektalno). Tam je temperatura za 0,5 °C višja od temperature merjene pod pazduho. Temperaturo merimo lahko tudi pod jezikom ali vaginalno ženske za ugotavljanje ovulacije).
Vašemu dojenčku želim odraščanje z normalno telesno temperaturo, vam pa da boste jo prav izmerila. LP
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV