Migrena z auro

Lidija Stare dr. med.

Spoštovani! Moj oče je star 60 let (184 cm, 87 kg)in že 15 let se zdravi zaradi povišanega srčnega pritiska. V tem času je imel močno ekstrasistolijo. 5 let je invalidsko upokojen, na delovnem mestu j...

Vprašanje
Spoštovani! Moj oče je star 60 let (184 cm, 87 kg)in že 15 let se zdravi zaradi povišanega srčnega pritiska. V tem času je imel močno ekstrasistolijo. 5 let je invalidsko upokojen, na delovnem mestu je bil izpostavljen hudemu stresu, vse življenje pa je tudi veliko fizično delal. Zadnji dve leti se je ekstrasistolija sorazmerno ublažila. Težava, zaradi katere prosi za vaš nasvet pa je naslednja: Že pred 15. leti so se mu začeli napadi, pri katerih se mu v vidnem polju najprej pojavi migetajoča svetla poševna črta. Vid se poslabša, tako da vidi le polovico gledanega predmeta, obenem pa ima tudi motnje v zavedanju in spominu. To traja približno pol ure, za tem nastane mrtvičenje leve ali desne roke, ki prehaja iz prstov v ramo do vrha glave. Napad se konča z glavobolom. Ves napad traja od uro in pol do dve uri. Najprej se je to pojavljalo enkrat letno, v zadnjem mesecu pa pogosteje, sedaj že vsakodnevno. Bolečine čuti tudi v vratu, za katere pa ne ve, ali so povezane z opisanimi napadi. Napadov se oče prestraši, saj prihajajo nenapovedano, zato ga zanima zakaj do tega pride, kako ravnati ob napadu in če obstaja zdravljenje. Najlepša hvala za odgovor in veliko uspehov!
Odgovor
Zelo lep opis težav, čestitam! Vaš oče ima migre z auro, ki je vse bolj pogosta. Če se napadi niso spremenili, potem problema ni. Moti pa me motnja srčenga ritma, ki bi eventuelno lahko pripeljala tudi do drugih motenj možganov, ki pa niso tako nenevarni. vendar menim, da je to manj verjetno. Ob migreni naj vzame le analgetik tipa Voltaren, Naprosyn ali Aspirin 500, lahko že v času aure ( motnej vida). Če je napadov več kot 4 mesečno pa predlagam preventivno jemanje zdravil, ki bi zmanjšali število napadov na mesec. Za najboljši preparat naj se posvetuje s svojim nevrologom, ki bo proučil tudi ostalo terapijo, ki jo vač oče prejema. Lep pozdrav!
Lidija Stare, dr. med.
Preberi še
Lidija Stare, dr. med.