Vprašanje
Mikrosporija
Lep pozdrav! Imam vprašanje v povezavi z nalezlivostjo mikrosporije iz okolja.
Sama imam doma muco, ki je striktno notranja. Temu je tako, ker upoštevam pravilnik RS o lastniških živalih (ki navaja, da mora biti lastniška žival vedno pod nadzorom), kot tudi z vidika spoštovanja sosedov (verjamem, da ne želijo iztrebkov zakopanih na vrtu), obiskovalcev (zaščitim jih pred zoonozami) ter tudi zaradi ljubezni do moje mačke, ki jo tako zaščitim pred strupi, jeznimi sosedi, avtomobilskimi kolesi,...
Na žalost ugotavljam, da vsi Slovenci nimajo takšnega spoštovanja do soljudi in živali. Tako ima tudi moj partner, s katerim ne živiva skupaj, več mačk notranjo-zunanjih. To pomeni, da se zunaj prosto družita z ostalimi živalmi in nato vso umazanijo in bolezni prineseta v hišo.
Ker imam sama doma mačko in ker imam poleg tega še zelo dolge lase, se zelo bojim, da bom pri njemu doma (kljub temu, da se njegovih mačk ne dotikam) dobila mikrosporijo. Glivice naj bi se namreč zadrževale tudi v okolju kjer se žival giblje. Skrbi me, da bi moj partner na obleki bolezen prinesel k meni, ali da bi jo od njega prinesla jaz.
Zanima me, v kolikšni meri je torej ta kožna bolezen nalezljiva iz okolja (torej brez neposrednega stika z morebiti okuženo živaljo) in kako se ji je najlažje izogniti v mojem primeru. Naj dodam, da redno uporabljam šampon Oronazol, ravno iz tega razloga.
Za odgovor se Vam že vnaprej najlepše zahvaljujem!
Odgovor
Spoštovani!
Opravičujem se za zamudni odgovor (odsotnost v tujini - izobraževanje in intenzivno klinično delo).
Iz vašega pisma je razvidno, da ste zelo skrbni in previdni, kar lahko le pozdravim. Bi vas pa mogoče le malce potolažil. Mikrosporija - glivična - dermatofitna okužba povrhnjih delov kože in dlak, ki jo v Sloveniji običajno povzroča glivica Mycrosporum Canis, je sicer nalezljiva a na srečo le ne tako zelo, kot se bojite. Za svoje življenje ta glivica potrebuje roževino, ki jo najde tako v roženi plasti povrhnjice kot v dlakah (oz. laseh). Zato lahko živi na različnih živalskih vrstah (je zoofilna) in se teoretično lahko naseli na kožo vsake živali, ki ima dlako kot tudi človeka. Prenos se torej dogaja tako neposredno z dotikom med živalimi kot tudi med živaljo in človekom in med ljudmi. Glivica sicer lahko kratek čas preživi tudi v okolju izven gostitelja (še posebej, če je le to okolje vlažno) zato obstaja tudi teoretična možnost indirektnega prenosa. Tu bi povdaril dejstvo, da prenos povzročitelja neke bolezni in infekcija nista eno in isto. Z drugimi besedami, ni nujno, da se pri vsakem človeku ( ali živali) ob "srečanju" z glivico le ta tudi dejansko naseli in povzroči infekcijo. Da se to zgodi, mora biti izpolnjenih kar precej pogojev. Skratka prenos bolezni po stiku z bolno živaljo (ali človekom) ni vedno sto odstoten. Ta možnost prenosa pa je še toliko manjša v kolikor ne gre za neposredni stik.
Kolikor sem razbral iz vašega pisma mikrosporija niti pri vas, vašem partnerju niti pri živalih ni bila nikoli ugotovljena ( vas bolj skrbi potencialna možnost). Ta sicer (vsaj teoretično) obstaja (tako kot obstaja teoretična možnost tudi vseh drugih bolezni) a menim, da je glede na vse vaše previdnostne ukrepe in zavedanje kar manjša.
Poleg tega pa bi povdaril, da Mikrosporija ni "huda" bolezen in jo danes znamo hitro in zelo uspešno pozdraviti.
Lep pozdrav
Preberi še
Asist. Borut Žgavec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV