Miom maternice

Ksenija Šelih Martinec dr. med.

Miomi Stara sem 52 let, pred tremi meseci sem naredila bris bil je vredu in ginek.mi je odkril z Uz miom velik 12 mm, čez 3 mesece pa še enega 10 mm. Ta prvi je zrasel v treh mesecih 4 mm.Ponovno me j...

Vprašanje
Miomi Stara sem 52 let, pred tremi meseci sem naredila bris bil je vredu in ginek.mi je odkril z Uz miom velik 12 mm, čez 3 mesece pa še enega 10 mm. Ta prvi je zrasel v treh mesecih 4 mm.Ponovno me je naročil čez 3 mesece in rekel da če bi se zelo povečali bi bila potrebna operacija in verejtno odstranitev maternice. Šokirana sem bila, a to pomeni da če si čez 50 let pri takih zadevah kar odstranijo maternico. Rekel je še da bi se lahko v ozadju skrival karcinom, to verejtno predvideva. Sem pa tudi dobila menstruacijo po letu in treh mesecih pavze. Bila je normalna samo kake 2-3 dni daljša..So se to lahko kar zbudili jajčniki ?Kaj vi mislite o odstranitvi maternice zaradi miomov? Kolika je pa čakalna doba in koliko velik naj bi bil miom , da bi bilo to potrebno. Hvala lepa,
Odgovor
Pozdravljeni! Zaradi miomov praviloma ne odstranjujemo maternice. Odstranimo jo samo, kadar miom dela teźave, predvsem močne in dolgotrajne krvavitve. Pred nastopom menopavze miomi pogosto zrastejo kar je posledica hormonskega neravnovesja. Seveda pa je nujno izločiti karcinom. Miomi se ne spremenijo v rakave tvorbe. Ginekolog vam mora natančno pojasniti na kaj je mislil in karcinom izključiti. Kadar se pojavi krvavitev po več kot enem letu, je potrebno narediti potrebne preiskave, da se izključi rakave spremembe. Torej, zaradi miomov ni potrebna operacija. Čakalne dobe se spreminjajo in jih preverite v bolnici, seveda če bo operacija sploh potrebna.
Ksenija Šelih Martinec, dr. med.
Preberi še
Ksenija Šelih Martinec, dr. med.