Mitralna insuficienca

Vojka Gorjup dr. med.

Pozdravljeni, sem 23-letna studentka iz Ljubljane. Pri 4 letih, po skrlatinki so mi ugotovili sum na srcu. Diagnoza danes: prirojena mitralna insuficienca. Tezav s strani srca nimam. Tudi dimenzije sr...

Vprašanje
Pozdravljeni, sem 23-letna studentka iz Ljubljane. Pri 4 letih, po skrlatinki so mi ugotovili sum na srcu. Diagnoza danes: prirojena mitralna insuficienca. Tezav s strani srca nimam. Tudi dimenzije srca so zaenkrat normalne po ugotovitvi ultrazvoka. Redno hodim na preglede h kardiologu. Vsak dan jemljem tritace 1,25 ter lasix vsak drugi dan. Zanima me kaj vec o operaciji mitralne zaklopke, kako dolga je cakalna doba nanjo, koliko stane in predvsem tole; ali bi zamenjava zaklopke z umetno in jemanje kasnejsih zdravil proti krvnim strdkom lahko vplivalo na to, da zaradi teh zdravil ne bi mogla zanositi, ker bi premocno vplivale na plod? Zdravik mi svetuje zanositev pred operacijo; ali to pomeni, da v primeru operacije po prvem otroku ne bi mogla imeti vec otrok? hvala za odgovor.
Odgovor
Menim, da je najbolje, da se o vseh vaših vprašanjih pogovorite z vašim kardiologom, ki vas najbolje pozna. Premalo je namreč podatek, da so dimenzije srčnih votlin še normalne. Moti me namreč, da morate kar vsak drugi dan jemati zdravila za odvajanje vode. Sicer je čakalna doba za operacije na srcu dolga (odvisna pa je tudi od nujnosti), lahkotudi več kot eno leto. Kar se tiče zanositve in donositve, bo moral o tem več povedati vaš kardiolog. Vsekakor je to povezano z rizikom za ženo.
Vojka Gorjup, dr. med.
Preberi še
Vojka Gorjup, dr. med.