Vprašanje
Pozdravljeni! Imam par specifičnih vprašanj, ki jim nikakor ne najdem odgovora. Zato se obračam na vas in upam, da mi boste lahko pomagali. Prvič-zanima me ali so bakrene posode varne za uporabo? Imam namreč klasično bakreno džezvo iz Turčije zunanja stran je bakrene barve notranja pa me spominja na alumini, zato niti ne vem iz katerega materiala je narejena. Pač klasična džezva, ki naj bi bila bakrena. Drugič-ali je možno samo z rastlinsko hrano zadovoliti vse naše potrebe po beljakovinah? Tretjič-koliko omega-3 maščobnih kislin je priporočeno uživati? Koliko kofeina lahko dnevno zaužijemo brez tveganja za zdravje in kako zelo kofein vpliva na psihično počutje pri človeku, ki spije vsaj pet skodelic čaja na dan? Najlepša hvala za odgovore upam, da vas ne mučim preveč
Odgovor
Veliko vprašanj imate - ne bi imel nič proti, če bi jih postavljali posamezno, saj so konec koncev zanimiva - verjetno še za marsikoga.
1. uporaba bakrene posode: bakrena posoda je izredno lepa! Je okras in dragocenost kuhinje. In prepričan sem, da to velja tudi za vašo džezvo. Za stare bakren posodje, kakršne so uporabljale naše babice velja, naj bodo raje za okras, kakor za rabo, saj kuhanje v njih dejansko lahko tvegano. Povsem nekaj drugega so sodobne bakrene posode, ki so na notranji - kuhalni strani prevlečene s posebno zaščitno prevleko, tako, da je njihova uporaba varna. In po opisu sodeč, je tudi vaša džezva takšna.
2. na vprašanje „ali je možno samo z rastlinsko hrano zadovoljiti vse naše potrebe po beljakovinah?" pa bom odgovoril bolj „pitijsko". Da in ne! DA, dokler smo zdravi in nimamo povečanih potreb po beljakovinah in NE, če je naša presnova zaradi bolezni spremenjena in tudi NE, če imamo povečane potrebe po beljakovinah, tudi, če smo zdravi!
Že res, da tudi rastlinski svet pozna čudovite beljakovinske vire, ki pa žal niso vsi dovolj bogati z nekaterimi esencialnimi aminokislinami. pomagamo si z kombiniranjem posameznih rastlinskih beljakovinskih virov (npr stročnice+ žito; žito+ sezam ipd). Vendar tudi to ne zadostuje, kadar so naše potrebe povečane (nosečnost, dojenje, dojenček in mali otrok, starost, intenzivna športna vadba) ter v času resnega obolenja.
3. Omega-3 je postala pravi komercialni hit - s temi maščobami si poskušamo samo zdraviti številna obolenja in krepiti zdravje. Seveda ima vse svojo mero. Omega tri maščobne kisline kisline so sestavni del številnih visokokakovostnih rastlinskih olj, po katerih marsikdo pridno posega, dostopne so v obliki različnih prehranskih dopolnil - tudi veganskih in kaj lahko se nam dogodi, da jih zaužijemo preveč. Smatra se, da je potrebna količina 1.6 grama/dan za moške in 1.1 grama/dnevno za ženske, terapevtska doza predvsem EPA in DHA znaša 2g, pri 3 g že lahko težave, predvsem motnje s strjevanjem krvi.
4. Tudi pri kofeinu veljajo omejitve. Že res, da v medijih lahko preberemo, o zdravilnih učinkih kave - predvsem se popeva možnost preprečevanja nekaterih vrst kave. Še sprejemljiva količina naj bi bila okoli 250 mg kofeina dnevno, seveda razdeljeno/zaužito v več manjših odmerkih.
Kaj sedaj to pomeni v praksi? 1 običajna kava vsebuje med 110-150 mg kofeina (odvisno od vrste in jakosti kave), 1 povprečna skodelica pravega čaja (črnega-zelenega-rdečega) približno 30-50mg. 5 skodelic - pa smo pri maksimalni dovoljeni količini kofeina. Ta količina ima še vedno ugoden vpliv na psihofizično aktivnost, večja pa bi že lahko kazala negativne vplive - predvsem v obliki depresivnosti.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV