Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Motnje srčnega ritma in anastezija

Rade Stanič dr. med.
15. 07. 2003 13.31
0

Pozdravljeni! Imam težavo,za katero bi potrebovala vašo pomoč. Po neuspešnem poskusu ablacije mi je kardiolog predpisal zdravilo Rytmonorm 300 2x dnevno(upam, da je črkovanje pravilno, zdravila nima ...

Vprašanje
Pozdravljeni! Imam težavo,za katero bi potrebovala vašo pomoč. Po neuspešnem poskusu ablacije mi je kardiolog predpisal zdravilo Rytmonorm 300 2x dnevno(upam, da je črkovanje pravilno, zdravila nima pred saboj), zaradi povečanega krvnega pritiska (ki se je pojavil po poskusu ablacije) jemljem še Concor 10 1x dnevno, zaradi bolezni ščitnice (stanje po terapevtski dozi joda - avtoimunska hiperterioza) pa še Eltroxin 200 mikrogramov dnevno. Počutim se - odlično: napadov tahikardije ni več, tlak je bolj ali manj stabiliziran, delovanje ščitnice v mejah normale. Živim aktivno, vsak dan telovadim, moja telesna teža je več kot idealna, prehranjujem se zdravo, skratka sem zadovoljna mlada(!) mamica dveh krasnih fantičkov. Dolg uvod, kajne, zdaj pa vprašanje: v navodilih za varno uporabo zdravila Rytmonorm(?) sem prebrala, da je uporaba lokalne anastezije problematična oz. jo v kombinaci s tem zdravilom odsvetujejo. Kaj to pomeni zame? Vsako lokalno anastezijo, ali obstaja kakšna, ki bi jo lahko varno uporabili? Pri zobozdravniku namreč niti ne odprem ust brez "injekcije"? Čaka me velik poseg (mostički) in niti slučajno ne bom zdržala posegov kar tako. Kako je z splošno anastezijo (čaka me poseg na ginekološki kliniki)? Prosim, pomagajte in svetujte - zobozdravnika se na daleč izogibam. Zahvaljujem se za odgovor in vam želim lepo poletje!
Odgovor
Lokalni anestetiki delujejo tako, da preprečujejo prevajanje električnih dražljajev po vzdražnih tkivih na mestu vbrizga. Če vbrizgamo preveliko količino anesetične učinkovine ali, če jo nenamerno vbrizgamo v žilo, lahko učinkovina doseže srce in možgane in povzroči enak učinek kot na periferno živčevje. To vpliva na delovanje omenjenih organov. Številna antiaritmična zdravila imajo enak način delovanja in lokalni anestetični učinek. Hkratno jemanje drugih učinkovin vpliva na učinke marsikaterih zdravil. Pri hkratni uporabi zdravil z lokalno anestezirajočim učinkom (npr pri implantaciji srčnega spodbujevalca, kirurških ali zobozdravstvenih posegih) ter ostalih zdravil, ki zmanjšujejo srčni utrip in črpalno moč srca , je potrebno upoštevati možnost spremenjenega učinka zdravil. Lokalno anestezijo, ob standardnih previdnostnih ukrepih, lahko izvajamo tudi pri bolnikih, ki stalno jemljejo antiaritmična zdravila (Rytmonorm). Z jemanjem zdravil morate nadaljevati do dneva , ko boste imeli operativni poseg v splošni aneasteziji. Vsekakor morate pred posegom seznaniti anesteziologa z vsemi Vašimi boleznimi in zdravili, ki jih redno jemljete.
Rade Stanič, dr. med.
Preberi še
Rade Stanič, dr. med.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587