Vprašanje
Pozdravljeni!
Sem dekle 20 let in se na Vas obračam z naslednjim problemom: 2 leti nazaj mi je bila postavljena diagnoza kronično vnetje ščitnice s hipotirozo. Postopoma so mi določili jemanje 1,5 tablete Euthyrox 25 in s tem so se pojavile moje težave. Že od otroških let mi telesna teža niha, vendar se je v 2 letih povišala za 20 kg, kljub temu da ne pretiravam s količino hrane. Na Vas se torej obračam s prošnjo, da mi svetujete glede prehrane (saj je na spletu milijon različnih mnenj in sem zmedena katero upoštevat), glede živil ki mi jih priporočate, uro in vrsto hrane pri določenem obroku in podobnimi stvarmi, saj si res želim odvreči te odvečne kilograme. Prav tako me zanima če obstaja kakšna šola, tečaj ali kaj podobnega v zvezi s hujšanjem v bližini Celja.
Že vnaprej hvala za odgovor!
Obupana Fly
Odgovor
Draga Fly, ne obupuj! Resda moraš imeti kar nekaj kg preveč (čeprav ne navedeš teže, a že podatek, koliko ti je uspelo „zbrati“ je zgovoren), a vendar nekaj še vedno lahko storiš, ker ti tako želiš. Prva težava, s katero se bo potrebno sprijazniti je, da sama hypotiroza prinaša kakšno „kilo več“. Čeprav rad verjamem, da je količina hrane v „nadzoru“, je verjetno zaužita hrana še vedno preveč bogata z energijo, saj organizem tudi bolj varčuje z energijo (kar je značilnost samega obolenja). To pomeni, da bo potrebno kaloričnost še nekoliko omejiti, ob tem pa ostati še vedno v tisti paleti živil, ki bodo zagotovila potrebna hranila. Običajno rečemo, ja hrano bo potrebno razredčiti z zelenjavo. A tu nastane problem. To načelo namreč drži, a se je pri tem potrebno izogibati tiste vrste živil, ki dodatno upočasnjujejo delovanje tiroksina. Da se razumeva, ta živila niso prepovedana, le omejiti jih je potrebno na največ 1 prehransko enoto dnevno. Ker med ta živila spadajo križnice ( zelje, ohrovt, repa, koleraba, cvetača, brokoli), beluši, radič in špinača, se pravi, zelenjava, ki jo v tem letnem času največ uporabljamo, je nekaj težav. Na srečo še vedno ostanejo endivija, ledenka, korenček, bučke, paradižnik in paprika, stročji fižol, čebula, jajčevci ipd, ki naj zapolnijo krožnik „do sitega“. Ostala živila, ki tudi upočasnjujejo delovanje hormonov ščitnice, so: proso, soja in sojini izdelki, arašidi, grah, breskve in jagode.
Pri energetskem vnosu bi svetoval, da bi prevetrila količino uporabljenih maščob (z njimi najhitreje pridobivamo energijo – 1 g – 9 kal) – mogoče je pri maščobah še kaj prihraniti, predvsem so skrite maščobe problem – razna peciva (rogljički), čipsi, mastno meso, predvsem mesni izdelki., kjer mesna struktura ni videti (tudi razne lahke hrenovke vsebujejo precej maščobe). Podobno bi bilo za premisliti o količini zaužitih enostavnih sladkorjev. Običajno premalo pomislimo, da so tudi t.i. „zdravi sladkorji“ (kot so rjavi trsni sladkor, sadni sladkor, javorov sirup, agavin sirup, med ipd) praktično enako kalorični kakor navadni beli sladkor. Skratka, potrebno bi bilo razmisliti o teh živilih, če je le mogoče zmanjšati njihovo količino in, KOT GLAVNI UKREP dodati redno intenzivno telesno vadbo.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV