Možganska kap

Lidija Stare dr. med.

Spoštovana gospa dr. STARE, Sem 49 letni bolnik. Dne 29. 01. 2002 sem zato, ker sem imel zelo hud glavobol, povešen desni del obraza, vrtoglavico in delno onemoglost desne polovice telesa (roka in ...

Vprašanje
Spoštovana gospa dr. STARE, Sem 49 letni bolnik. Dne 29. 01. 2002 sem zato, ker sem imel zelo hud glavobol, povešen desni del obraza, vrtoglavico in delno onemoglost desne polovice telesa (roka in noga) v nočnem času obiskal dežurnega zdravnika asist. Mag. Bernard Meglič, dr.med na Nevrološki kliniki v KC Ljubljana. Gospod doktor je podal diagnozo: CVI d., Perif. Pereza facialisa in predpisal terapijo (na mojo željo v bolnišnici nisem ostal, ker sem verjel, da se bo stanje hitro spremenilo na bolje) Doppler vratnih žil in CT glave ter, da jemljem Aspirin 100mg po kosilu. Pet dni kasneje sem imel neznosen glavobol, nekaj časa sem bil nezavesten, sem bruhal in sem se zelo slabo počutil. Bil sem sprejet na hospitalizacijo v Stari nevrološki kliniki. V bolnišnici sem se ves čas bivanja v njej zelo slabo počutil. Ne spominjam se vsega kar se je dogajalo v njej (že tedaj so mi se pojavile izrazitejše motnje spomina – celo z imeni najbližjih svojcev sem imel težave) vem le, da sem hotel čimprej zbežati iz bolnišnice. Na lastno željo so me iz bolnišnice odpustili po 10 dneh bivanja v njej. Ker mi se zdravstveno stanje v bolnišnici ni izboljšalo niti za las sem dne 19. 02. 2002 bil ponovno pregledan s strani gospe mag. Marjetke Clemenz, dr.med.specialist nevrolog. Gospa dr. M. Clemenz je diagnosticirala 163 Možganski infarkt. Priporočila mi je tudi terapijo z Plavixom 75 mg 1 x dnevno ter FTH, nevrofizioterapijo zaradi učenja normalnih chr) · 02. 09. 2002 endoskopist Radislav Bratina, dr.med, spec. Internist gastroenterolog ( Dg.: K295 Kronični gastritis, neopredeljen, K294 Kronični atrofični gastritis) · 22. 05. 2002 proktolog dr. Tine Velikonja ( Dg.: Hemeroidi; Mnenje: Ker pacijent jemlje trombolitik se za kako zdravljenje notranjih vozlov ne odločimo) Spoštovana gospa doktor, poleg vseh zdravstvenih problemov, ki sem vam jih poskusil plastično opisati problemi so zlasti prisotni kot so: 1. tlak in problemi z desnim očesom; 2. naglušnost desnega ušesa in krvavitev, ki mi se občasno zjutraj pojavlja; 3. na desno nosnico ne morem dihati; 4. problemi z govorjenjem, izgovorjavo, zlasti glasov, ki nastajajo v desni polovici ust (tudi žvižgat ne morem več); 5. konstantan, zelo akut glavobol, zlasti po vstajanju in gibalnih zmožnosti. Povedala mi je tudi, da je zelo čudno dejstvo, da me v bolnišnici niso zdravili z antiagregacijsko terapijo. Moje zdravljenje se je nadaljevalo v Inštitutu Republike Sloveniji za rehabilitacijo (Soča). Bil sem( od 19. 03. do 14. 08. 2002) zelo strokovno zdravljen s strani gospe Antonina ŠEL, dr.med.,spec.fiz. in reh.med. Gospa dr. ŠEL mi je podala dgn: St.p.ICV i.o., Hypert.art.non fixata, Sy cervicale. V moje zdravljenje je vključila tudi dr. Toneta BREJC, dipl.psiholog. Gospod dr. BREJC je (03. 04. 2002) podal Mnenje iz katerega je razvidno, da: »gre za specifične upade prrceptualnih in mnestičnih sposobnosti ter splošne mentalne vzdržljivosti, ki skupaj z anksioznim in depresivnim emocionalnim odgovorom, pogojenim tako s strukturo njegove osebnosti kot objektivne socialne ogroženosti, znižujejo njegovo njegovo mentalno učinkovitost, ter stopnjuje občutke nemoči in brezizhodnosti… S sedanjimi težavami ni sposoben za svoje delo, zato naj nadaljuje z zdravljenjem… Kontrolni pregled čez tri mesece« Aprila meseca sem občasno (naj bi bilo za kratek čas) začel zgubljati zavest. Vsak dan sem imel (še danes imam) zelo hud glavobol. Dne 03. 08. 2002 okrog 08 uri zjutraj sem za čas od 5-10 minut (po besedah moje žene) izgubil zavest. Imel sem močne krče v rokah in nogah, ušla mi je voda in sem se močno ugriznil v jezik. Isti dan sem bil pregledan s strani dežurnega zdravnika na Nevrološki kliniki. Dežurni zdravnik gospod Fajko F. Bajrović je napisal dgn. Stanje po epi napadu, St. po CVI, Antikrizno depresivni sindrom, Tenzijski glavobol, Art. Hipertenzija. Ugotovil je epileptični napad, najverjetneje simptomatski – po CVI, in priporočil terapijo z Tegretolom. Na kontrolnem pregledu dne 26. 07. 2002 pri psihologu dr. BREJCU so bili ugotovljeni in opisani »deficiti« ter podano Mnenje, da:« sicer prišlo do manjšega, vendar za obnovo delovne sposobnosti nebistvenega izboljšanja pozornosti, spomina in mentalne zmogljivosti, hkrati pa so se pričele bolj uveljavljati nekateri znaki deficitarneg procesiranja informacij, zlasti na področju konceptualnega (logičnega) mišljenja… in indicirana predstavitev IK, ki naj odloči glede ocene invalidnosti…«. Gospa dr. Antonina Šel, je tudi dne 14. 08. 2002 podala Mnenje, da: »svetuje predstavitev na IK s predlogom za ev. upokojitev. Menim, da efikasna vključitev v Center za poklicno rehabilitacijo in prekvalifikacijo, glede na vse prej navedeno ne bi bila smislena«. Nevrolog gospa dr. M. Clemenz je tudi dne 23. 09. 2002 podala Mnenje, da: »Klinično je prisotna piramidna simptomatika po CVI, prisotna je hemisimptomatika desno. Sočasno so prisotne kognitivne motnje kot posledica kortikalne prizadetosti v osrednjem živčevju. Priporočam predstavitev invalidski komisiji. V terapiji priporočam anksiolitično terapijo Amyzol 25 mg 1 x dnevno. Priporočam pregled in nadaljevanje zdravljenja pri psihiatru«. Na pregledu, ki sem ga opravil dne 07. 10. 2002 na Psihiatrični kliniki Ljubljana pri mag.sci.dr. Borutu Samastur je podana dg.: Mešane anksiozne in depresivne motnje F 41.2, Vaskularna demenca F 01.9, predlagana terapija z Coaxil 3 x 1 in priporočena ocena na IK. Poleg že delno citiranih zdravniških mnenj navajam še mnenja: · 19. 03. 2002, prim.dr. Branka Abrahamsberg spec. okulist (zaradi problemov z podvojeno sliko in pritiskom in bolečino v desnem očesu); · 20. 08. 2002, pulmolog Konstantin Isak, dr.med. internist-pnevmolog (restriktivna vent – lahke stopnje, zaradi St. po CVI) · 28. 08. 2002 Weiss dr. Marjan, dr.med. spec. Otorinolaringolog ( Dg.: Deviatio septi nasi, St. po CVI, Pharyngitis popoldan (glavobol se najprej začne, začutim mravljinčenje, v predelu malih možganov in se prenese v globino možganov – utripajoč zelo močan glavobol); 6. konstantna hripavost in problemi z goltanjem (tudi tekočine); 7. problemi z dihanjem in konstantna bolečina za prsnico, vedno imam strah, da se bom zadušil (pulmolog pravi, da imam delno atrofijo mišic na desni polovici pluč); 8. želodčni problemi (kronični gastritis in delna atrofija desno); 9. konstantna, občasno nevzdržno huda, bolečina v predelu desne roke ( mišica nadlahti); 10. konstantna bolečina desne noge in težave pri hoji; 11. konstantna vrtoglavost, pogosta (2 x na teden) izguba zavesti, zlasti dopoldan oz. zjutraj po vstajanju; 12. konstantna, močna in zelo moteča pozabljivost in konstantni problemi z koncentracijo; 13. zelo pogosto močenje v postelji in vedno zelo moker in smrdeč vzglavnik; 14. vsakdanja pojava nejevolje in depresije; 15. strah kadar ostanem sam (tudi po dnevu); 16. strah kadar se sprehajam ob cesti; Problem vseh problemov, spoštovana gospa doktor, je nevzdržen glavobol. Imam občutek, da mi bo glavo dobesedno razneslo. Od zdravil vsak dan jemljem (redno): 1. Plavix 75 mg 1 x na dan; 2. Tegretol 2 x na dan; 3. Nalgasin 550 mg 2 – 3 x na dan; 4. Amyzol 25 mg 1 x na dan; 5. Coaxil 3 x na dan; 6. Ultop S 3 x na dan 7. Ranital 150 mg občasno, kadar me zelo peče zgaga in kadar me močno boli želodec; 8. Tramal (kapi) kadar me zelo hudo boli glava 9. Betoptic S (kapi) 2 x na dan. Pripominjam, da mi se že pojavljajo problemi z jetri. Na podlagi biokemičnih preiskav je ugotovljeno, da imam povišano koncentracijo S – Gama Gt 0,78 namesto normalne koncentracije do 0.62. VLJUDNO IN PRIJAZNO VAS PROSIM, ČE MI POMAGATE ČIM PREJ, KER BOLEČINA V GLAVI JE NEVZDRŽNA. OPAZNO JE TUDI, DA MI JE ZDRAVSTVENO STANJE VSAK DAN SLABŠE IN SLABŠE… S spoštljivimi pozdravi
Odgovor
Spoštovani! Deset mesecev po kapi imate še blago parezo desne strani, motnje požiranja, ste inkontinenti in imate epileptične napade. Predividevam, da ste opravili tako UZ vrtanih arterij kot tudi CT možganov. Izvidov niste napisali. Glede na zdravila, ki jih prejemate pa sklepam, da so bile prisotne naplastitve na žilah, ali pa je možganska kap posledica samo visokega krvnega tlaka, kar je v večini primerov neurejene arterijske hipertenzije. S te strani imate zaščito, ki zadošča. MOžganska kap, ki je pravočasno zdravljena, ima manj posledic kot tista, ki napreduje - v naravi so stvari tako postevljene, da je plaz težko zaustaviti, ko že drvi, na začetku je več možnosti. Škode se seštevajo. Po letu dni je navadn največ izboljšanja na grobi motoriki, manj na fini motoriki, spretnosti, tudi požiranje in inkontinenca predstavljata bolj trdovratno motnjo. Poprvalja pa se še nadaljni dve leti. Pod pogojem, da je krvni tlak urejen in ostali fizikalni parametri normalni. Najhujši problme pa je psihična reakcija na brez dvoma katastrofalen dogodek. Motnje spomina kot del kognitivnih motenj kažejo na precej razširjeno ( difuzno) posledico kapi. Depresija te motnje potencira. Tisto, kar vas najbolj omejuje, pa so glavobli, ki so - verjetli ali ne - del depresije in se po moji oceni da še kaj narediti. Izboljšanje stanja na drugih področjih je neposredno odvisno od uspešnosti kopiranja glavobola. Sam analgetik je morda celo predoziran, tudi dolgotrajna uporaba analgetika povzroči glavobol, kar je paradoks, vendar je tako. Potreben pa je dogovor glede terapije, vedno pa gre za kombinacijo. Lep pozdrav!
Lidija Stare, dr. med.
Preberi še
Lidija Stare, dr. med.