Napadi hitrega bitja srca

Prof. dr. Marko Noč dr. med.

Stara sem 28 let in imam nekakšne težave s srčkom. Sem tako rečeno dobrega fizičnega zdravja, včasih mi nagaja želodec in sicer kislina v njem. Tako mi je po nekateri hrani velikokrat slabo. Včasih je...

Vprašanje
Stara sem 28 let in imam nekakšne težave s srčkom. Sem tako rečeno dobrega fizičnega zdravja, včasih mi nagaja želodec in sicer kislina v njem. Tako mi je po nekateri hrani velikokrat slabo. Včasih je ta slabost normalna in mine, včasih pa mi postane slabo v 5 sekundah in to tako močno, da se potim, vroče mi je in sem čisto "švoh". Takoj moram na mrzel zrak in se po obrazu močit z mrzlo vodo (2 krat sem tudi bruhala). Ko pride ta huda slabost, je res hudo, problem pa je tudi ta, da mi istočasno srce začne utripat hitreje in bolj kot mi je slabo bolj bije. Ne gra za to, da bi se ustrašila same slabosti, ampak se mi utrip takoj poviša in to zelo močno.Imam občutek, kot da se tisti trenutek telo pred nečim brani, Ta utrip je tako hiter, kot bi npr. vozila sobno kolo. Ta slabost traja kratek čas, od 3 minute, pa do 10 minut in potem ponehuje in s tem se umiri tudi moj srček. Ker sem imela psihične težave in je bil moj utrip zelo neenakomeren, jemljem PROPANOLOL, ki mi je res zelo pomagal. Ne vem pa kaj je s temi slabostmi. Najhujš mi je, če se to zgodi ponoči. V trenutku se zbudim iz trdega spanca, srce mi "divje" utripa, postane mi slabo in takoj moram vstati iz postelje in oditi v kopalnico. Občutki so grozno neprijetni, saj se mi včasih zdi, da me kar noge ne bojo več držale in da je nekaj hudo narobe. Prepričana sem, da ta slabost in povišan srčni utrip z njo, ni posledica stresa. Ko sem v stresnih trenutkih, mi srce tud včasih hitreje bije, ampak na drugačen način, to vem, saj svoje telo dobro poznam. Zanima pa me tudi to, zakaj se mi ob vročini tudi pospeši utrip. Npr. na morju na plaži ali v senci,..ni važno kje sem, kakor je več kot cca 25 stopinzelzija, čutim srce. Drugače vročino dobro prenašam in sonce obožujem, ampak kadar je vroče ali soparno se mi utrip zelo poveča. Tudi, če sem čisto pri miru (če sedim na vrtu v senci), je utrip hitrejši in imam občutek, da mi ne paše vročina, oziroma meni paše, mojemo srcu pa ne. Kaj mislite o tisti slabosti in hitrejšemu bitju srca? Včasih sem kadila, sedaj ne več (že 3 leta), alkohola skoraj ne pokusim, jem zdravo, se veliko gobljem, je pa res , da je trenutno moje življenje stresno (razni neprijetni dogodki). Zelo čakam vaš odgovor. Lep pozdrav in hvala.
Odgovor
Spoštovani, verjetno imate napade tahikardije-hitrega bitja srca. Vzroki in vrste tahikardij so zelo različni. Potrebna je obdelava s strani kardiologa (EKG, 24-urni EKG, verjetno ultrazvok srca) in pregled delovanja ščitnice-določitev nivoja hormonov v krvi. Ščitnica lahko deluje prekomerno. Nasploh pa se izogibajte momentom, ki vam napad sprožijo.
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.