Vprašanje
Pozdravljeni! Maja letos sem bila operirana na dojkah (vsadki) sedaj je od tega že pol leta in še vedno se mi poznajo brazgotine so še sicer rožnate in nekaj časa sem si jih tudi mazala s kremo proti brazgotinam sedaj se s tem nehala saj se mi je vedno znova začela brazgotina gnojiz in ne vem kaj naj naredim saj si ne želim imeti teh brazgotin celo življneje. So na zelo vidnem mestu (okoli kolobarja). Hvala za odgovor.
Odgovor
SPOŠTOVANI,
BRAZGOTINE 'ZORIJO' PRIBLIŽNO ENO LETO, KAR POMENI DA POTREBUJEJO TOLIKO ČASA DA POBLEDIJO. PROCES LAHKO POSPEŠITE S PRAVILNO NEGO BRAZGOTIN. PRILAGAM VAM KAR TEKST, KI GA POSREDUJEM VSEM SVOJIM BOLNIKOM.
VSEKAKOR PA NE OBUPAJTE, VEDITE DA S ČASOM VSE BRAZGOTINE POSTANEJO BLEDE IN MEHKE.
LEP POZDRAV,
TJ
KLINIKA JANEŽIČ
plastična & estetska kirurgija
NEGA KOŽNIH BRAZGOTIN PO OPERACIJAH IN POŠKODBAH
Vsaka prekinitev človeškega tkiva se zaceli z brazgotinskim tkivom - brazgotino. Brazgotina ni enaka tkivu, ki je bilo poškodovano. To velja tudi za kožne brazgotine. Po prekinitvi kožnega tkiva bodisi zaradi poškodbe ali pa operacije vedno pride do celjenja z brazgotino, ne glede na vrsto posega, mesto posega,
tehnike posega (laser, skalpel itd), vrste šivov in še bi lahko našteval. Na to dejstvo ne moremo vplivati. Lahko pa vplivamo na sam videz kožne brazgotine. Na videz brazgotine vpliva lahko plastični kirurg pred, med in neposredno po operativnem posegu, kasneje pa bolnik sam s pomočjo bližnjih ali pa s pomočjo strokovnjakov (fizioterapevt, delovni terapevt). Plastični kirurg že pri načrtovanju posega, kiruškega reza, tehnike operacije, vrste in načina šivov, ter zaščite rane takoj po posegu zmanjša brazgotino oziroma želi zmanjšati vidnost kožne brazgotine. Obstaja nekaj osnovnih in splošnih pravil v zvezi s kožnimi brazgotinami: različne človeške rase tvorijo različne brazgotine. Pri starejših so brazgotine manjše kot pri mlajših ljudeh. Če deluje na zašito tkivo sila, ki tkivo vleče narazen , bo brazgotina širša. Brazgotina bo manj vidna na mestih , kjer je tanjša koža. Plastični kirurgi poznamo še številne druge dejavnike, ki vplivajo na tvorbo kožnih brazgotin. Proces tvorbe kožnih brazgotin znanstveno še ni popolnoma raziskan, zato številna navodila in metode za zmanjševanje kožnih brazgotin temeljijo le na izkušnjah.
Takoj po posegu :
1.Splošna kirurška navodila po posegih.
2.Čim manjši premiki kože v okolici kirurškega reza se dosežejo lahko s prelepljenjem kože okoli
kirurškega reza, ter izogibanje prevezam.
2-3 tedne po posegu bo kožna brazgotina manjša oziroma manj vidna:
1. če bo v vlažnem okolju, zaščitena pred zrakom in če bo njena temperatura višja:
brazgotina naj bo prelepljena ves čas dokler je rdeče barve , to je nekaj mesecev s SILIPOS protibrazgotinskim obližem (trgovina Diafit, Petkovškovo nabrežje 29, 1000 Ljubljana,
tel: 01 431 90 40), lahko se za ta namen uporabi tudi obliž steristrip ali pa katerikoli vodoodporni obliž, v uporabi so tudi silikonske ploščice. Za predel obraza pa lahko uporabljate za ta namen Dermatix-silikonski gel, ki ima to prednost, da ni opazen, vendar je primeren samo za majhne brazgotine.
2.če bo brazgotina manj prekrvljena:
to zahtevo dosežemo z direktnim pritiskom na brazgotino. Če gre za večje brazgotine uporabljamo posebna elastična oblačila, ki močno pritiskajo na brazgotino, pod njimi pa podlagamo silikonske ploščice. Za manjše brazgotine pa pritisk zagotovimo z direktnim pritiskom s prsti na brazgotino-masažo približno 5 minut najmanj trikrat dnevno.
Preberi še
Tomaž Janežič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV