Vprašanje
Stara sem 21 let in potrebujem vaš nasvet. Zadnjič se mi je kar na lepem pojavila vročina (tudi do 38,5) brez kakršnih koli drugih simptomov, razen tega da me je rahlo bolela glava (a to pripisujem vročini)Vročina je po dobrem dnevu in veliko aspirinih C izginila. Za kaj gre v takšnem primeru? Hvala za odgovor!
Odgovor
Lepo pozdravljeni!
Povišana telesna temperatura je tisto stanje, ki bolnika velikokrat pripelje k zdravniku. Žal pa je le eden od bolezenskih znakov in spada celo med obrambne reakcije organizma in med boleznijo lahko koristi. Povišana temperatura namreč zavre razvoj bolezenskih klic v telesu, poveča obrambno sposobnost telesa (krepi imunski sistem) in poveča tudi učinkovitost antibiotikov, zato jo znižujemo le takrat, kadar je previsoka, pri odraslem je to takrat, kadar se pojavijo druge težave in temperatura presega 38 st.C, pri otroku pa dopuščamo tudi višje vrednosti. Kadar imamo pred seboj težjega bolnika, npr. srčnega ali otroka, ki je podvržen vročinskim krčem, pa dopuščamo ustrezno nižje vrednosti.
Poznamo t.i.dnevno nočni ritem temperature, ki je najvišja med 16 in 18 uro, najnižja pa je v zgodnjih jutranjih urah. Normalno telesno temperaturo regulira termoregulacijski center v možganih. Normalna telesna temperatura (TT) je posledica tvorbe in oddajanja toplote v okolico. Ko pride do motene funkcije termoregulacije, se temperatura poviša. Pri tem imajo infekcije vodilno vlogo. Podoben učinek imajo tudi tumorske snovi, alergeni, strupi in nekatera zdravila. Ko se termostat ustali na višjem nivoju, se tvori toplota v večjem obsegu, zavre pa se tudi oddajanje toplote v oklico. Ob tem bolnika mrazi, ima hladne okončine, slabo se počuti, ima glavobol, večina je bolj zaspanih, nekateri pa so nemirni ali celo zmedeni, imajo bolečine v mišicah, koža se naježi. Včasih pa pride do hipertermije zaradi motenega oddajanja toplote ob normalni nastavitvi termoregulacijskega centra v možganih. Do tega pride ob naporu, pri vročinski kapi, pri povečanem metabolizmu, pri boleznih ščitnice, po opeklinah itd. Pri takšnem bolniku opazimo, da ga ne mrazi, zelo mu je vroče, koža mu žari, znojenje je povečano.
Pri bolniku s povišano temperaturo moramo biti pozorni na to, da popijejo dovolj tekočin (čaji, juhe, kompoti, voda), tekočin ni potrebno ogrevati, saj prijajo bolj mlačne ali hladne. Hrano naj bolnik uživa večkrat dnevno po malo, tudi kopanje ni prepovedano.
Večina nenevarnih virusnih obolenj, ki jih ni potrebno posebej zdraviti, traja običajno od 3-5 dni. To je tudi nabolj pogost vzrok za povišano TT.
Želim vam lep dan!
Marjana Grm
Preberi še
Marjana Grm, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV