NESPEČNOST

Tadeja Mantel Hauptman dr. med.

Pozdravljeni! Imam velike težave glede spanca. Le te so se pojavile pred približno 6 meseci in mi začenjajo povzročati velike težave. Problem je v tem da se vsako noč zbudim najmanj enkrat in da enost...

Vprašanje
Pozdravljeni! Imam velike težave glede spanca. Le te so se pojavile pred približno 6 meseci in mi začenjajo povzročati velike težave. Problem je v tem da se vsako noč zbudim najmanj enkrat in da enostavno podzavestno razmišljam oz. ne spim trdno. Dokaj trdno spim le na začetku spanja potem pa se začnejo našteti znaki in veliko krat se tudi zbudim prej kot bi hotel. Mi lahko nakažete v čem s
Odgovor
Pozdravljeni, kot nakazujete, da podzavestno razmišljate, imate verjetno večje skrbi, ki vam ne dopuščajo trdnega in mirnega spanca. Poleg higiene spanja (hoditi spat ob isti uri, zvečer ne berite za vas vznemirjajočih zadev, ne glejte tv ali računalnika s podobno vsebino, lahko zaužijete pomirjevalne čaje, odstranite moteče dejavnike iz spalnice...), poskušajte ugotoviti, kje je vaš glavni problem, da ne morete trdno spati. V kolikor ni v vaši moči, da bi lahko kaj spremenili na kratek rok, si pomagajte z protistresnimi tehnikami, zeliščnimi pripravki za umiritev. V kolikor to ne pomaga, se v posvetom s svojim izbranim zdravnikom lahko zdravite z melatoninom, 1 tableta vsak večer (za zdravilo potrebujete bel recept). zdravilo ne spada v skupino klasičnih uspaval in ne povzroča navajenosti in ugodno vpliva pri ponovni vzpostavitvi trdnega spanja. Za kratkotrajno zdravljenje nespečnosti se lahko uporabi uspavala, še bolj priporočljivo pa je zdravljenje nespečnosti z antidepresivi. Za diagnostiko nespečnosti je ambulanta, ki se ukvarja z motnjami spanja v Kliničnem centru v Ljubljani (nevrolog) ali psihiater. Želim vam miren in krepčilen spanec,
Tadeja Mantel Hauptman, dr. med.
Preberi še
Tadeja Mantel Hauptman, dr. med.