Vprašanje
Pozdravljeni, pravzaprav niti ne vem ali je prav, da se obračam prav na vas, vendar sumim, da bi lahko bil vzrok za moje težave prav v psihologiji. Že slaba dva meseca se mi vleče nespečnost. Po 3-4 dni skupaj ne spim oz. spim zelo malo, navadno zaspim, vendar se zbudim sredi noči in ure in ure ne morem zaspati, tako imam na koncu vsega skupaj 2-5 ur spanja, seveda pa to spanje nikakor ni kvalitetno. Po teh dneh ne-spanja, prideta dan ali dva spanja, potem pa se zgodba zopet ponovi. Tako je že dva meseca. Držim se številnih priporočil, katera sem prebrala na spletu. Hodim spat ob približno enaki uri, po 18h ali 19h ne pijem pravega čaja, energijskih pijač... kave tako ali tako sploh ne pijem. Ne jem nekaj ur pred spanjem, a ne grem spat lačna. Ko se zbudim in pol ure ne morem spati, začnem brat ali gledat tv, dokler nisem spet zaspana. Postopek ponovim, če je potrebno. Ne jemljem uspavalnih sredstev, navadno ne pijem alkohola, telovadim oz. se gibam vsaj trikrat tedensko in dokaj zdravo jem, v normalnih, morda celo malo manjših količinah. Poskušala sem si pomagat že z glasbo, z dolgimi tuši 2 uri pred spanjem (kopeli žal ne morem imeti), z zeliščnimi čaji... vse k večjemu pomaga za kakšen dan in počasi postajam obupana. Žal se ne morem držati tega, da v postelji ne počnem nič drugega razen spim, saj imava s partnerjem eno-sobno stanovanje in je to nemogoče, saj je postelja grobo rečeno središče stanovanja. Vendar tako je bilo tudi prej, pa sem lahko spala. Imam občutek, da bi lahko bile težave psihološkega izvora, saj se sicer telesno ne počutim slabo, razen seveda nenaspano in včasih izčrpano. Ali imate še kakšen nasvet, kaj naj naredim? Bi bilo potrebno iti do zdravnika? To sicer malce odlašam, saj imam občutek oz. se bojim, da bo spet vse zvrnil na mojo nekoliko prekomerno težo, kot se zgodi pogosto. Bi morda bil psiholog tisti, katerega bi bilo vredno obiskati? Me lahko k njemu napoti moj osebni zdravnik? Hvala za nasvet in lep vikend vam želim.
Odgovor
Spoštovani, Nespečnost je v večini primerov psihičnega izvora. To poenostavljeno pomeni, da vam določene težave, tesnobe in stiske ne dovolijo spati, nespečnost je torej le simptom prave težave, ki se ponavadi skriva za tem, lahko gre za anksiozno ali depresivno motnjo ali kaj tretjega. Težavo lahko rešujemo na dva načina. Kratkoročno vam lahko zdravnik pomaga z zdravili (uspavala, antidepresivi itd.), a to ne reši osnovnega problema. Za dolgoročno rešitev pa se bo potrebno odločiti za obiskovanje psihologa ali psihoterapevta. Za oba strokovnjaka vam lahko vaš zdravnik napiše napotnico. Lep pozdrav,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV