Nespečnost

Dr.sci. Andreja Pšeničny univ.dipl.psih.

Pozdravljeni!Sem 22 letna študentka.Imam probleme z spanjem.Med tednom sem zaradi študijskih obveznosti v Ljubljani.Vikende preživim običajno doma.Problem se pojavi ob odhodu nazaj v Ljubljano.Tisto n...

Vprašanje
Pozdravljeni!Sem 22 letna študentka.Imam probleme z spanjem.Med tednom sem zaradi študijskih obveznosti v Ljubljani.Vikende preživim običajno doma.Problem se pojavi ob odhodu nazaj v Ljubljano.Tisto noč ne morem celo noč spati.To se mi dogaja že nekaj časa.Kaj se dogaja z menoj?Kako si lahko pomagam? Hvala in lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovana, Zdravo spanje je nepogrešljivo za vzdrževanje in obnavljanje telesnih in duševnih funkcij; nekatere študije kažejo, da že manj kot osem ur rednega spanja zmanjšuje naše sposobnosti. Motnje spanja v osnovi delimo na motnje uspavanja (običajno so pogojene s stresom, preobremenjenostjo in oteženo sprostitvijo), nočno zbujanje (lahko je posledica razl.bolezenskih stanj ali motenj iz okolja) in prezgodnje prebujanje (velikokrat je povezano z depresijo). Ločimo tri oblike nespečnosti: (1) Prehodna nespečnost, ki traja le nekaj dni, povzročajo jo različne stresne situacije, npr. akutna obolenja, poškodbe, kirurški posegi, spalne navade partnerja, hrup, svetloba in drugi moteči dejavniki, kot je sprememba okolja ... (2) Kratkotrajna nespečnost traja največ tri tedne. Nastane ob travmatičnih dogodkih, npr. po smrti, razvezi... Ko se na spremembo prilagodimo ali ko se okoliščine spremenijo, motnja spanja ponavadi izzveni. (3) Kronična ali dolgotrajna nespečnost traja več kot tri tedne. Kaže se kot motnja uspavanja, prekinjen spanec, moten ritem spanja, spanec je utrujajoč in ni ne prinese počitka. V vašem primeri gre torej za prehodno nespečnost, kar bi kazalo na to, da je morda za težavo lahko kriva že slabša adaptacija na različne dražljaji ob spremembi okolja (npr. razlika v zvokih, svetlobi, različna postelja…). Možno je celo, da vas samo potovanje tako vznemiri, da zmoti vaš ritem spanja. Tretja možnost, na kar lahko kaže periodično ponavljanje nespečnosti, pa bi bila, da se čustveno odzivate na (morda spremenjene) okoliščine doma ali v Ljubljani. Začnite z nekaj preprostimi ukrepi: izogibajte se poživilom (kava, čaj, kokakola), povečajte telesno aktivnost čez dan (ne pred spanjem!), poskrbite za ustrezno temperaturo in svetlobo v spalnem prostoru. Poskrbite za reden ritem spanja, v postelji pa se zadržujte samo, ko nameravate spati. Izogibajte se dolgim popoldanskim počitkom. Priporočljive so tudi kakšne tehnike sproščanja. V kolikor to ne bi pomagalo, oziroma če bi se težave stopnjevale ali bi bistveno poslabšale vašo kvaliteto življenja, bo najbrž potrebno poiskati pomoč strokovnjaka. Prvi korak je pogovor z vašim osebnim zdravnikom, da izključita morebitne fiziološke vzroke. Če ste telesno zdravi in tudi ne bi pomagala kratkotrajna pomoč z zdravili, je naslednji korak posvet s strokovnjaki s področja psihičnega zdravja. Nespečnost je namreč pogosto tudi simptom oz. opozorilni znak, da bi bilo nekaj v vašem življenju potrebno spremeniti. Večkrat se ne zavedamo, kaj bi lahko bil resnični vzrok naše nespečnosti. Obstajajo pa načini, s pomočjo katerih lahko to ozavestite, povežete vzrok (npr. stisko) in simptom (npr. nespečnost). Namreč, če odstranimo prvotni simptom in vzroka niti ne prepoznamo, se lahko manifestira v kakšnem drugem simptomu, lahko tudi celo v kakšnem fizičnem obolenju. Zato bi bil najprej priporočljiv pogovor s psihologom ali psihoterapevtom. Če pa je nespečnost eden od simptomov psihične motnje (npr. depresije), je večkrat potrebna tudi pomoč psihiatra, ki prepiše ustrezna zdravila. Pazite nase,
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.