Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Neuravnovešena osebnost

Dr.sci. Andreja Pšeničny univ.dipl.psih.
11. 03. 2012 22.20
0

Pozdravljeni. zanjima me kakoo pomagati partnerju, ki ima zelo nizko samopodobo in je odvisen od flirtanja preko spleta in spolnosti. psiholog ugotovil vzrok v otrostvu in neurejeni druzini.je n...

Vprašanje
Pozdravljeni. zanjima me kakoo pomagati partnerju, ki ima zelo nizko samopodobo in je odvisen od flirtanja preko spleta in spolnosti. psiholog ugotovil vzrok v otrostvu in neurejeni druzini.je neuravnovesena osebnost ki se vcasih ne zaveda kaj pocne in posledic dejanj. star je 30let.
Odgovor
Spoštovani, »Neuravnovešene osebnosti« strokovno imenujemo mejna ali borderline osebnostna motnja. Življenje z osebo, ki se sooča z mejno osebnostno motnjo, je večkrat podobno vožnji na »vlaku smrti«. Psihoterapevtsko zdravljenje, ki je v bistvu edina ustrezna pomoč pri tem, je zelo dolgotrajno, saj ponavadi traja med pet in deset let. Več o tej motnji si lahko preberete na povezavah do člankov Mejna osebnostna motnja, 1. del in Mejna osebnostna motnja, 2. del . Prav tako so lahko o tej motnjo preberete tudi na povezavi borderline osebnostna motnja Težave s samopodobo so del borderline motenj, zato jih bo moral partner razrešiti sam s pomočjo psihoterapije. Več o psihoterapiji, ki je ustrezna za reševanje težav pri mejni osebnostni motnji, si lahko preberete na povezavi razvojno analitična psihoterapija . Za vas pa je pomembno, da partnerju postavljate jasne in odločne meje o tem, kaj ste pripravljeni tolerirati in kaj ne, saj je ena od bistvenih partnerjevih težav prav nezmožnost prepoznavanja, postavljanja in tudi upoštevanje meja. Tisto, čemur pravite, da se ne zaveda posledic svojih dejanj pomeni, da je njegova potreba, da zadovolji svoje trenutne impulzivne želje tako močna, njegovi mehanizmi za nadzor nad lastnim vedenjem pa tako šibki, da bo svoje impulze zadovoljeval ne glede na posledice . Flirtanje preko spleta ali neodgovorna spolnost sta pogost simptom teh težav, zagotovo pa ne bosta rešila oziroma pomagala spremeniti samopodobe. Če vi pristajate na tako vedenje in ga tolerirate in opravičujete, v bistvu samo podpirate njegovo težave, saj podpirate pomanjkanje meja, kar odvisnost je. Če vam bo zaradi tega, ker boste postavili jasne meje, zagrozil z zapuščanjem (ali vas celo zapustil), se morate zavedati, da vam bo popuščanje prineslo le eno: ponavljanje istih situacij. Pri tem pa trpi vaša lastna samopodoba, saj varanje, pa čeprav virtualno, ne vpliva pozitivno za kvaliteto zveze ali na vaše počutje v njej. Od partnerja torej zahtevajte, da s tem ravnanjem preneha in poišče pomoč pri psihoterapevtu ter v terapiji vztraja. Človek z mejno osebnostno motnjo tudi sicer težko sprejema običajne socialne meje, zato jih neprestano ruši oziroma neredko postane tudi agresiven in manipulativen, ko se sooči z njimi. A samo čvrste in odločne meje lahko pomagajo varovati lastno samopodobo in samozaupanje v takem odnosu. Premislite, ali ste se dolgoročno pripravljeni soočati s temi težavami, če se vaš partner ni pripravljen vključiti v psihoterapijo, saj težave ne bodo izzzvenele same od sebe, tudi še tako dober in razumevajoč partner pri tem ne more bistveno pomagati, le znova in znova bo razočaran. Sledijo obljube, opravičila in – nova razočaranja. . Pazite nase.
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662