Vprašanje
Dober dan.
Zanima me kaj več o tej bolezni, katera je kot diagnoza bila postavljena mojemu sinu, staremu 6 mesecev (dvojčku, ob rojstvu popolnoma zdravemu), pri čemer pa ga že 14 dni spremlja vročina ampak ne zmeraj, zasledit se je dala tudi rahla pljučnica.Bil je hospitaliziran 11 dni, prejemal je antibiotik. Sedaj smo prišli domov in še isti dan je dobil vročino. Domov je bil odpuščen brez vsakega zdravila.Vzeli so mu tudi kostni mozek iz kolena vendar še ni izvidov, če ne bodo vredu nas bodo poslali v Lj., na še bolj podrobne preiskave,ne vem kakšne, če so mu tukaj vsak dan jemali kri.
Ne vem ampak dozdeva se mi da moj otrok nima nič odpornosti. Zanima me kaj to vse skupaj pomeni,kaj je nevtropenija in zakaj takšne podrobne preiskave.
Žalostno da po 18 dneh podrobnih preiskav moj otrok še nima točno določene diagnoze.Zakaj vsi v Mb pediatri samo študirajo, povejo pa nič.
Za odg. se vam v naprej zahvaljujem
Odgovor
Spoštovani,
nevtropeníja je znižana koncentracija (»pomanjkanje«) nevtrofilcev v krvi. Nevtrofílci so določene krvne celice (granulocit, sposoben fagocitoze, z zrnci v citoplazmi, ki se barvajo s kislimi in bazičnimi barvili ter vsebujejo razne encime, med drugimi lizocim, kisle hidrolaze in alkalno fosfatazo; sin. nevtrofilni granulocit, nevtrofilni levkocit). Poznamo različne oblike nevtropenije (benigna idiopatična kronična, ciklična, familiarna benigna kronična, idiopatična, tranzitorna neonatalna). Nevtrofilci dozorevajo v kostnemu mozgu, kratek čas krožijo po krvi (12 do 14 ur) in po tem gredo v tkiva, kjer živijo 4 – 5 dni. Nevtrofilci sodelujejo pri obrambi telesa, ker »požirajo« in uničujejo nekatere telesu tuje snovi. Nevtropenija pri otrocih nastane zaradi različnih vzrokov. Lahko so prirojeni ali pridobljeni. Zdravljenje je odvisno od vzroka. Ugotavljanje diagnoze zahteva med drugim tudi pregled kostnega mozga. Postopek zajema odvzem materiala za preiskavo (kostna punkcija), pripravo materiala za pregled in dokončno razdelitev v pravo skupino. Material t.j. celice je treba pripraviti tako, da jih lahko identificiramo. To pomeni, da celice morajo biti čim manj spremenjene zaradi samega postopka, morajo biti fiksirane (da se ne spreminjajo) in morajo biti pobarvane tako, da se posamezni deli celic prikažejo v različnih barvah in odtenkih. Ti postopki zahtevajo svoj čas. In tudi samo pregledovanje se najbolje opravlja »ročno«, ker moderne aparature še ne znajo ocenjevati kvalitete in oblike. Potrebno je pregledati veliko število preparatov, da bi diagnoza bila zanesljiva. Vse to je zahtevno in zamudno. Včasih pa je diagnoza resna in zahteva posebne postopke zdravljenja. Menim, da ni etično in moralno pacientom povedati vse možne diagnoze, dokler še ne vemo, za kaj gre, ker preiskave lahko tudi pokažejo, da gre za kakšno lažjo obliko bolezni.
Vašemu sinu želim zdravo odraščanje, vam pa uspešno obvladovanje razvojnih težav. LP
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV