Vprašanje
Pozdravljeni! imam problem z mojim razpoloženjem. in sicer - prehitro menjavanje mojega razpoloženja me spravlja že v obsedno stanje. lahko sem cel dan dobre volje in me kakšna čisto majhna nepomembna malenkost spravi iz tira. in tako postanem tečna, tiha, nočem se pogovarjat.... ponavadi pa sploh ne najdem vzroka za to kaj me je spravilo iz tira. pred časom tega nisem opazila, zato se zavedam da imam težave. to se je začelo stopnjevati mogoče pred enim letom. ponavadi sem vzroke za to iskala v partnerjevi odsotnosti (veliko je bil od doma) in po celodnevnem trdem delu je ponavadi odšel s sodelavci še na eno pivo in to me je zmotilo, saj ga ni bilo ob meni. zdaj pa opažam da to ne more biti več vzrok, saj je zamenjal službo in je več doma, vsaj zvečer pride prej domov kot je prej hodil. jaz se pa še vedno premikam iz dobre volje v zelo slabo, brez vsakega razloga. in ta slaba volja lahko traja tudi po več dni. prosim za nasvet, upam da sem vam lahko nazorno opisala moj problem in da me razumete. lep pozdrav, obupana
Odgovor
Spoštovana,
Razlogov za nihanje razpoloženja le lahko veliko, od sprememb okoliščin do psihičnih motenj, kot sta na primer depresija ali bipolarna motnja. Ponavadi se naše razpoloženje spremeni, kadar se spremenijo zunanje okoliščine oziroma naše doživljanje teh okoliščin. Ker navajate, da se vaše razpoloženje spreminja v stiku z vašim partnerjem, potem morda tiči vzrok v vajinem medsebojnem odnosu, morda v kakšnih zamerah (morda mu še vedno zamerite prejšnjo odsotnost) ali razočaranjih, o katerih ne morete spregovoriti. Kadar človek težko sprejema ali izraža svojo jezo, se ta lahko kaže skozi pasivno obliko izražanja (tečnoba, kaznovanje z molkom…). V določenih primerih se lahko odrinjena in potlačena jeza sčasoma usmeri na samega sebe, kar se kaže kot depresivno razpoloženje (slaba volja, ki traja več dni) oziroma celo kot depresivna motnja. V kolikor se taka depresivna stanja menjavajo z evforičnimi (energetsko in čustveno privzdignjenimi), govorimo o bipolarni motnji. Predlagam, da premislite, kaj vas v vašem partnerskem (ali kakšnem drugem) odnosu jezi in poskušajte o tem spregovoriti. Če bi se vaše nihanje razpoloženja nadaljevalo ali celo stopnjevalo, pa bi bilo smiselno obiskati zdravnika, da izključite morebitne organske vzroke (npr. obolenje ščitnice), nato pa poiskati še psihoterapevtsko pomoč. Pazite nase.
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV