Vprašanje
Pozdravljeni.
Sem mlado dekle (najstnica) in sem zelo ljubosumna. S fantom sva skupaj 2 leti in po enem letu sem začela postajati ljubosumna. Začela sem prevejrati prejete in odhodne klice in sms-e na njegovem telefonu, spraševati njegove prijatelje o njegovem obnašanju čez dan,... in še vedno je tako. Vsako priložnost izkoristim da ga preverjam. Vsak dan ga sprašujem če je imel kakšne stike s katero od deklet v šoli in o čem so se pogovarjali. Ljubosumna postanem že če greva po mestu in se ozre za kakšno punco, če se s katero zaplete v pogovor ali že če opazim sms ali mail od drugega dekleta (tudi če je vsebina običajna in vsakdanja). Zaradi tega se pogosto spreva saj ga velikokrat tudi obtožujem, da ima druge. Zgodilo pa se je že, da ko je zvečer šel s prijatelji na druženje, da sem se vsedla v taxi in šla za njim ne da bi on to vedel. Ali vpliva na moje ljubosumje tudi moja samozavest, ki je na zelo nizkem nivoju? Kakšen je razlog za to? In kako lahko premagam ljubosumje ter si izboljšam samozavest?
Odgovor
Spoštovani,
nizka samozavest je vsekakor povezano s posesivnostjo – ljubosumjem. Kakšen je razlog za vaše pomanjkanje samozaupanja, iz vašega pisma ni mogoče razbrati, saj bi bilo za ta odgovor potrebno poznati vašo osebno zgodovino. Načelno pa velja, da se običajno vidimo take, kot so nas videli naši starši. Če od njih dobivamo neposredna li posredna poročila, da nismo dovolj dobri (pridni, sposobni, všečni…), skratka, če večkrat niso zadovoljni z nami, potem to sliko ponotranjimo kot svojo. Starši (in druge pomembne osebe v našem otroštvu) torej za nas predstavljajo naše »ogledalo«, s pomočjo katerega oblikujemo svojo samopodobo in svoje samovrednotenje (samozaupanje in samozavest). O oblikovanju samopodobe si lahko več preberete na povezavi Osebnostni razvoj .
Velja tudi, da ponavadi vzpostavljamo s partnerji tako obliko navezanosti, kot smo jo oblikovali v odnosu svojimi starši. Če je bil ta odnos manj varen (odvisen), potem se tudi na partnerje navezujemo na manj varne (odvisniške) načine. Nizka samopodoba in manj varni načini navezanosti pa gredo ponavadi z rokov roki, sam imajo podobne vzroke. O stili navezanosti in njihovem oblikovanju si lahko več preberete na povezavi Stili navezanosti .
Kadar je naša samopodoba in samozaupanje nizko, se bojimo, da nas tudi drugi ljudje okrog nas (npr. vaš fant) vidijo take, kot se vidimo sami - kot premalo dobre. Zato se nenehno bojimo, da nas bodo zapustili. To skušamo preprečiti z nadzorom. Z nadzorom pa lahko dosežemo ravno tisto, česar se najbolj bojimo –partner/-ka nas prav zaradi našega nadzorovanja na koncu zapusti, ker se počuti ujetega in kontroliranega, česar v bistvu nihče ne mara. Ker se vedete neustrezno (ne pa zato, ker bi bili vi kot oseba slabi ali neustrezni!), vas lahko na koncu partner res zapusti.
Vprašajte se torej, zakaj fantu ne zaupate. Vas je prevaral, vam je lagal, prikrival, vas morda čustveno zanemarja? V tem primeru najbrž ni vreden vašega zaupanja. In če svojega ravnanja do zdaj ni spremenil, tudi nadzor ne bo pomagal, zato bi bilo smiselno, da razmislite , če želite v tako zvezi brez zaupanj še naprej ostati.
Če pa ni naredi nič posebnega, kar bi zamajalo vaše zaupanje vanj, potem je najverjetneje res razlog vaše nizko samozaupanje. V tem primeru pa skušajte razmisliti, na kakšno partnerjevo ravnanje ste morda preobčutljivi in ga poskušajte pogledati v bolj realni, trezni luči. Na primer, če gre ven s prijatelji, nikakor ne pomeni, da vas zapušča, temveč da (povsem zdravo!) potrebuje tudi čas zase. Če boste v takih situacijah ravnali strpneje (manj ljubosumno), bo morda partner še raje preživljal čas z vami. Nerealno pa je pričakovati, da bo ves čas z vami, da se bo povsem odpovedal sebi in svoji samostojnosti. Če boste to skušali doseči, zato boste znova in znova razočarani, fant se bo čutil vse bolj ujetega in lahko na koncu res odide. Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV