Nočne more

Prim. Zlatan Turčin dr. med.

Imam hčerko, staro 4 leta.Težava je v tem, da jo skoraj vsako noč tlači mora.Nemalokrat se zvečer celo boji zaspati.Preberem ji pravljico,zaspi,ponoči pa se zbudi, sedi v postelji in se joče.Ko jo vpr...

Vprašanje
Imam hčerko, staro 4 leta.Težava je v tem, da jo skoraj vsako noč tlači mora.Nemalokrat se zvečer celo boji zaspati.Preberem ji pravljico,zaspi,ponoči pa se zbudi, sedi v postelji in se joče.Ko jo vprašam kaj je narobe, mi reče, da so bile hude sanje.Sanja se ji naprimer ,da je atiju tekla kri iz roke ,da je morala v vrtcu spat... Spimo vsi v isti sobi. Imam še eno vprašanje v zvezi z mlajšo hčerko. Ta je stara dva meseca in pol in jo samo dojim.Že od začetka je pravi požerušček. Prvi mesec je zrastla kar za 5,5 cm in se zredila za 1,5 kg. Pri enem mesecu so mi v posvetovalnici rekli, da mi morala počasi izpustiti en nočni obrok, ona pa še zdaj je na manj kot tri ure podnevi in ponoči.Poleg tega pa je tudi ponoči,potem ko se naje,še vsaj pol ure budna. Premišljevala sem o tem, da bi kupila Aptamil in ji dala samo zvečer, da bi bila dlje časa sita(ne nameravam prenehati dojiti). Mislite, da bi zaradi tega začela zavračati dojko? Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovana, Vaša starejša hči ima določene težave. Imam premalo podatkov za zanesljivo ugotavljanje ev. vzrokov. V tej starosti ima oče še posebej pomembno vlogo za odraščanje in duševni razvoj. Lahko bi šlo tudi za reakcijo na rojstvo mlajše sestrice. Vsekakor bi vam svetoval, da otrok spi v svoji sobi, če je to mogoče. Sedaj bo to verjetno težje izvedljivo, ker lahko to pomeni zavračanje. Če so nočne more trdovratne, bi vam svetoval pogovor s pedopsihiatrom ali psihologom. Kakšen je delež mlajše hčere v dogajanju? Je hranjenje na manj kot tri ure res potrebno. Je mogoče tudi žejna in ne le lačna. Imate mogoče preveč suh zrak v vašem stanovanju (zaradi centralne kurjave). Mogoče je otrokom prevroče po noči. Veliko je še "malenkosti", ki so lahko zelo neugodne za otroke. Nekaj najlepšega je, ko mama otroku ponudi dojko! Sicer pa otrok razen dojke potrebuje tudi kaj drugega. Pomemben je odnos, ki se razvija med mamo in otrokom. Ta odnos se ustvarja po različnih "kanalih". Veliko sporočamo otroku brez besed. Način ljubkovanja, božanje, odtenki glasu, naša samozavest in mir, ki otroku sporoča, da obvladamo situacijo, dojenje - vse to otroku posreduje informacije o odnosu. Otrok se bo na naš nemir mogoče odzval z jokom ali lahko postane tudi on nemiren. Naša umirjenost in zavest, da zmoremo, sporoča otroku, da je v varnih rokah… Mlajša hči je lepo pridobila težo. Prirastek je na zgornji meji tako, da bi verjetno res lahko poskušala postopoma izpustiti en nočni obrok. To boste najlažje izvedla tako, da postopoma podaljšujete razmak med enim in drugim obrokom. Obrok, ki se mu želite odpovedati naj vsakič "zamuja" za 5-10 minut. Tako se bo želodček vaše hčere po malem navadil, da je lahko nekaj več časa brez "polnitve". Če imate dosti mleka in če ne želite prenehati dojiti vam ne svetujem dodatnega obroka. Otroci ki so hranjeni po steklenički lahko pustijo prsi, ker je iz stekleničke včasih lažje piti in je tehnika pitja drugačna kot pri mami. Dobro je, če spremembe izvajate v dogovoru z vašim izbranim pediatrom. Vašim punčkam želim harmoničen in zdrav razvoj in vas lepo pozdravljam.
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.