Nočne more

Dr.sci. Andreja Pšeničny univ.dipl.psih.

Nočne more imam velike težave z pogostimi nočnimi morami. Normalno spim do približno dveh ponoči. Potem se začnejo težave. Večkrat je tako hudo, da moram kar vstati, ker se bojim ponovno zaspat...

Vprašanje
Nočne more imam velike težave z pogostimi nočnimi morami. Normalno spim do približno dveh ponoči. Potem se začnejo težave. Večkrat je tako hudo, da moram kar vstati, ker se bojim ponovno zaspati. Del mor o pokojni mami sem odpravila tako, da sem misli nanjo v mojem otroštvu (stara sem bila 6 let,ko je umrla) napisala. Sedaj pa se začenjajo more iz drugih področij, ki jih pa na tak način ne morem opisati, ker se tudi menjajo po vsebini. Postajam zelo utrujena, zaspim šele okoli petih ali šestih zjutraj. Stara sem 77 let in jemljem zdravila proti visokemu pritisku. Zjutraj fortzaar in sedaj nekaj časa tudi zvečer lercapress. Mi lahko prosim pomagate in svetujete kako si lahko pomagam. Hvala Toša
Odgovor
Spoštovani, Če so se nočne more pojavile šele po jemanju zdravil, se o tem pogovorite s svojim zdravnikom. Če pa s tem niso povezane, pa se lahko o njih posvetujete s psihologom. Pogosto v nočnih morah »predelujemo« težka ion boleča doživetja in naše preteklosti in sedanjosti. Kot ste že sami opazili, so se more o mami zmanjšale, ko ste ubesedili (zapisali) svoje razmišljanje o njej. Na podoben način se rešujejo tudi druge moraste vsebine, pri čemer nam lahko pri razumevanju in predelovanju teh vsebin pomaga pogovor s psihologom. Pazite nase,
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.