Vprašanje
Lep pozdrav!Moj sin (18 mesecev) ima nekaj izpuščajev noric.Zanima me ali lahko gremo kljub temu na morje?Bili smo že pri zdravniku in nam je dal claritine.Sedaj ima približno 6 mozoljčkov, vročine pa nima.Za odgovor najlepša hvala.
Odgovor
Spoštovani,
Norice ali vodene koze (varicella) so poleg ošpic najbolj nalezljiva otroška bolezen. Inkubacija traja 10 do 21 dni. Bolezen je že v času inkubacije nalezljiva za okolico in traja dokler se kraste ne posušijo. Povzročitelj je virus (Herpes). Značilni izpuščaji (»vodeni« mehurček velikosti približno 3mm z rdečo okolico) se najprej pojavijo na trupu, potem na glavi za ušesom in v lasišču. Lahko se pojavijo tudi v ustni votlini. Najpozneje se pojavijo po okončinah. V nekaj dneh se mehurčki posušijo in se naredijo kraste. Izpuščaji se pojavljajo v zagonih tako, da lahko vidimo različno stare spremembe na koži (eflorescence). Izpuščaji srbijo in obstaja možnost dodatne infekcije. Zato je v prvi vrsti pomembna higiena. Otroku moramo postriči nohte in skrbeti za higieno rok. Srbenje zmanjšujemo z zdravili, ki manjšajo srbenje (sirupi ali tekoči puder). Trudimo se preprečiti infekcijo očesa (mečkanje z inficirano roko). Kot komplikacijo lahko ugotovimo pljučnico. Pogosto pa srečujemo tudi možgansko vnetje, ki praviloma samo izgine in ni potrebno posebej ukrepati. Zaradi rahlega vnetja možganov so otroci nemirni in od tod tudi laično ime bolezni (Norice ker »norijo«). Zato jih lahko tudi moti svetloba. Ker mehurčki vsebujejo viruse, ne svetujemo kopanje (v kadi), temveč tuširanje. Vprašujete me, če lahko greste na morje. Morje je samo po sebi antiseptik, kar pomeni, da deluje ugodno. Tudi UV žarki ubijajo viruse. Po drugi strani lahko slana morska voda draži ranice, ki nastanejo zaradi noric. Preveč UV žarčenja za otroka tudi ni dobro. Kot sem že povedal, jih lahko draži svetloba. Ne nazadnje moramo misliti tudi na druge, ker je otrok infekciozen za druge, dokler se kraste ne posušijo. Če se odločite za odhod na morje, se mi zdi tudi pomembno, kam boste šli. Razlika je, če z malim otrokom greste v neko večje obmorsko mesto, ki ima urejeno zdravstveno službo 24 ur na dan, ali nameravate na kak pusti otok pod šotor, kjer ni možnosti hitro in vedno priti do zdravnika in so pogoji bivanja zahtevni za malega otroka. Upam, da sem vam podal zadosti podatkov, da se boste lahko prav odločili.
Vašemu sinu želim, da bo lepo prebolel norice, vam pa da boste imeli lep dopust. LP
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV