Vprašanje
Spoštovani!
Najprej najlepša hvala za odgovor o tifol tabletkah. Zanima me pa še, ali lahko s prehrano v nosečnosti in potem med dojenjem preprečim alergijo pri drugem otroku. Dokler bom dojila, ne bom uživala mleka in jajc, kaj pa, ko bom nehala? Ali lahko s strogo dieto preprečim, da bi se alergija razvila? Ali je verjetnost, da bo tudi drugi otrok alergičen, kaj večja, ker je prvi?
Hvala za odgovor!
Nataša
Odgovor
Zelo nehvaležno je napovedovanje in zagotavljanje nekega jamstva pri alergijah! Žal, tega enostavno ni. Toliko pošten moram biti. In tudi sam se pogosto sprašujem kaj bi bilo bolje - sprovocirati alergijo ali pa si z strogo načrtovano prehrano prizadevati, da do tega ne pride. Toda to so samo privatna razmišljanja.
Strokovne usmeritve so jasne in seveda logične: prizadevanje, da do alergije ne pride. In pri tem vsi skupaj upamo, da bodo ukrepi dobri in uspešni!
Torej garancije, da pri drugem otroku do alergije ne bo prišlo, NI! So pa možnosti, da z omejevanjem najbolj problematičnih živil preprečite izbruh in seveda imate vso možnost, da bo vaš drugi otrok prerasel problematično obdobje in ostal brez težav. Ne glede na to ali vam bodo prizadevanja uspela v polnosti, ali ne, vi si boste vedno živela mirno z zavestjo, da ste storila vse, kar je v vaši moči. Skratka živela boste mirneje. Drugo vprašanje je, če ne bo to za vas prevelik napor in prekruto odrekanje?
Dejstvo je, da je možnost nastanka alergij pri starših, ki so sami alergiki ali astmatiki, izredno veliko.
Kaj storiti? Vaša prehrana med nosečnostjo naj bi čim bolj zdrava, vendar s čim manj industrijsko predpripravljenih živil – izogibajte se mesnim konzervam, gotovim jedem, salamam. Kolikor je le mogoče, pripravljajte jedi doma, po klasičnih receptih. Lahko si pomagate z zamrzovanjem posameznih jedi - tako, da boste vsaj občasno malce razbremenjeni pred neprestano kuhinjo. Veliko zelenjave, sadja - dnevno vsaj po 1 porcija temnozelene zelenjave ter rumeno-oranžne zelenjave, dnevno vsaj 1 kom sadja z veliko C vitamina. Tudi mleko in skuto boste jedli – vsaj dve enoti, pa tudi ribe naj bodo del vašega jedilnika. Potem čim več polnozrnatih živil in seveda, če nimate težav s stročnicami ( fižol, leča), se tudi tega ne izogibajte. Po porodu pa sprememba: bodite neprestano pozorni - če kaj zasumite dajte otroka na testiranje, sami pa nekoliko zmanjšate uživanje mleka in jajc – vsaj v čisti obliki. Če testiranja ne bodo pokazala ničesar - potem le ohranite to dvoje v svoji prehrani, vendar le kot del neke jedi. Izogibala pa se boste arašidom in oreškom. Potem ko boste otroka navajala na normalno prehrano pa se boste držala nekoliko drugačnih napotkov, kakor velja običajno. A do takrat je še čas, se pa lahko še oglasite.
Srečno in kljub vsemu - veliko veselja s pričakovanjem vam želim
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV