Vprašanje
Pozdravljeni!
takoj na zacetku se opravicujem, ker se moje vprasanje najbrz ze ponavlja, rada pa bi vseeno da ga obravnavate kot cisto svojega. priznam da nimam nobenih izkusen in nevem kaj dosti o bolezni.
stara bom 23 let, bolezen pa so mi odkrili 4.6.2009.
dobila sem izvid v katerm pise:
TSH: 0,068 mE/L
FT4: 73,5 pmol/L
FT3: >30,80 pmol/L
antiTg: 148 KE/L
anti TPO: 616,4 KE/L
TSI: 31 E/L
kaj sploh so te vrednosti? protitelesa in se kaj?
pod opombami pa pise:
da je scitnica povecana do druge stopnje cvrste konsistence.
koliko stopenj sploh je in kaj prinasa vsaka posamezna?
UZ: zleza je difuzno povečana, homogena, hipoehogena
???
jemljem tablete athyrazol 2x1 in propranolol 2xpol tabletke na dan
diagnoza: bazedovka
kaj sploh je bazedovka? kako vpliva na moje telo? kako se jo zdravi?
glede na moj izvid me predvsem zanima, če veste kako dolgo moram jemati tablete preden pride do spremembe (do prve kontrole se stanje sigurno popravi??), bo dovolj le terapija z zdravili ali bom morala probati se kaj hujsega?
glede na to da sem se mlado dekle pa bi v parih letih rada imela narascaj, koliko dolgo nesmem zanosit, se to v parih letih "nagliha"? glede na to da sem se mlada me bojo sploh pustili samo na tabletah?
zanima me res veliko stari, saj sem se prvic resno srecala z boleznijo, tako da mi bo vsak odgovor ali pa nasvet prisel zelo prav.
za odgovor se vam ze v naprej najlepse zahvaljujem
Odgovor
Pozdravljeni,
vprašanj je res veliko in če boste malo pobrskali med mojimi odgovori pod naslovom bazedovka ali hipertiroza boste verjetno našli večino odgovorov nanje. Na kratko: bazedovka pomeni obliko avtoimunske bolezni ščitnice, za katero so značilna protitelesa (TSI), ki vašo ščitnico spodbujajo k prevelikemu delovanju (povišana hormona, nizek TSH), s tem pa celo telo silijo nekako v višjo prestavo. Bolezen zdravimo kakšno leto z zaviralci sinteze ščitničnih hormonov (Athyrazol). Težave sicer hitro minejo že po mesecu ali dveh, zdravljenje pa je bolj dolgotrajno, da se bolezen ne bi ponovila. Včasih se bolezen ne umiri ali vseeno hitro ponovi in takrat pride v poštev radiojod ali zelo redko operacija. Po takšnem zdravljenju se ponavadi razvije premajhno delovanje ščitnice, ki ga je moč dobro zdraviti s sintetičnimi ščitničnimi hormoni. Po radiojodu odsvetujemo zanositev za pol leta,kasneje pa za to ni zadržkov. lep pozdrav,
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV