Vprašanje
Pozdravljeni,
Stara sem 18 let. Že dobri dve leti se mi dogaja da neprestano preštevam stvari. Ko na primer govorim s prijatelji preštevam število besed in zaradi tega ne sledim pogovoru. V šoli preštevam število črk v imenu in priimku sošolca. Zelo se trudim da s seštevanje sploh ne bi začela. Zelo pa me tudi moti če se ob sešteveku vsota ne konča na 5,10,15... Prav tako me motijo tudi stavi ki niso simetrične. V mislih pa se mi pogosto ponavljajo zadnje besede, ki jih kdo izreče.
Zanima me kaj bi lahko bil vzrok za to in zakaj se teh navad ne morem rešiti.
Hvala za odgovor
Odgovor
Spoštovani!
Glede na iznešeno sem mnenja,da gre pri vas za obsesivno-kompulzivno motnjo, katere osnovna značilnost so ponavljajoče se misli,ideje,impulzi v smislu neprijetnih vsiljivk.Človek se ponavadi trudi odgnati jih, a neuspešno.Prepoznava jih sicer kot svoje, a vznikajo nehote oziroma, bolj ko se oseba trudi odgnati jih, pogostejše so.
Tem mislim ponavadi sledijo kompulzivna dejanja in rituali,ki imajo zgolj funkcijo preprečiti kak nezaželen dogodek, ki bi se v primeru ,da dejanje ne bi bilo opravljeno, zgodil.
Poskusu upiranja kompulziji navadno sledi intenziviranje tesnobnosti.
Obstajajo različne hipoteze možnih vzrokov motnje.
Nevrokemična razlaga izpostavlja živčni prenašalec serotonin kot ključni vzrok pojava te motnje.
Hipotezo podpira učinkovitost antidepresivov,ki s svojim delovanjem višajo nivo serotonina v sinaptični živčni reži.
Nevroanatomska hipoteza temelji na raziskavah,kjer so pri mnogih posameznikih s to motnjo na možganskoslikovnih testih odkrili spremembe v presnovi možganskih celic v čelnem možganskem režnju.Spet druge raziskave so to možnost ovrgle.
Uspešnost psihokirurških posegov - kot je kapsulotomija in cingulotomija na izboljšanje simptomov motnje je spet podprlo nevroanatomsko hipotezo.
Rezultati različnih študij so pokazali spremembe metabolizma v predčelnem režnju.Obsesivno kompulzivna motnja je tudi izredno pogosto zastopana pri okvarah nevrološkega predznaka v predelu bazalnih ganglijev.Torej morda le obstaja organska podlaga za motnjo.
Zdravljenje je najuspešnejše s kombinacijo kognitivno vedenjske psihoterapije in psihofarmakološke medikamentozne terapije.Serotoninergični antidepresivi naj bi učinkovali pri več kot 60% bolnikov s to motnjo.
V primeru,da vsiljivke in dejanja,ki jim avtomatsko sledijo zavzemajo vedno več prostora v vašem življenju in postajajo vedno bolj moteče,vam svetujem obrniti se na svojega lečečega zdravnika,ki vas bo usmeril k nevrologu in psihiatru.Želim vam uspešno odpravljanje težav,J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV