Vprašanje
Pozdravljeni! Pišem vam, ker želim pomagati prijatelju(20) oz. njegovemu očetu, ki je alkoholik. Prijatelj je ves iz sebe, saj njegov oče vsak dan kriči in rjove nanj, večkrat pride tudi do fizičnega nasilja. Prijatelj je sicer zelo pazljiv in se do očeta vede kot v rokavicah, nikoli mu ne nasprotuje, vedno je prijazen do njega in vedno mu pomaga pri vseh stvareh. Največja težava je, da oče ne prizna, oz. noče priznati, da je alkoholik. Vsak dan spije velike količine alkohola in če ga ne dobi dovolj, postane agresiven in nasilen. Do kreganja pride ponavadi zaradi tega, ker oče takrat, ko doma nima več alkohola, misli, da mu ga je kdo ukradel in začne kričati na vse družinske člane. Zaradi popivanja se je tudi ločil. Moj prijatelj je popolnoma na tleh, saj postaja vse huje. Ne ve, na koga se naj obrne. Pravi, da ga bo oče, če bo izvedel, da je komu povedal za njihovo stanje, vrgel iz hiše in da se bo zgodilo še kaj hujšega, o čemer niti ne upa misliti. V navalih besa bi lahko naredil karkoli. Zgodilo se je že, da ga je oče med kričanjem brsnil in porinil, tako da si je presekal glavo, vendar je ostal nekaznovan. Sedaj misli, da je najbolje, da nikomur ničesar ne pove, saj lahko s tem naredi le večjo škodo. Kaj naj naredi? Na koga se naj obrne? Vem, da mora ukrepati, saj se lahko v nasprotnem primeru zgodi, da bo oče koga resno poškodoval. Oče pri sebi ve, da je odvisen, to pa se mu je začelo kazati tudi na telesu. Pred približno desetimi leti so mu diagnosticirali cirozo jeter, zaradi tega alkohola sploh ne bi smel uživati. zadnja leta pa k zdravniku več noče iti in to ne niti na obvezne zdravstvene preglede. Zares mu želim pomagati, saj je celotna družina popolnoma na tleh. Hvala za odgovor že v naprej!
Odgovor
Spoštovani, Razumem stisko vašega prijatelja, saj je res nemogoče živeti v takih okoliščinah. Zaradi fizičnih napadov se seveda lahko obrne na policijo, ki za nasilneža lahko uredi prepoved približevanja, a le po konkretnem napadu. Vendar to dolgoročne ne reši težave, saj žal alkoholika ni mogoče prisiliti v zdravljenje. Dolgoročna rešitev je samo ena: vaš prijatelj naj se zato skuša čim prej osamosvojiti in oditi od doma, saj si bo le tako trajno zagotovil mir. Najbrž mu to ne bo lahko, a to je edina realna pot iz stalnega strahu, v katerem živi. Lep pozdrav,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV