Vprašanje
Pozdravljeni! Stara sem 25 let. Slabo leto sem skupaj s svojim prvim fantom (s katerim sem imela tudi prvič spolne odnose), vendar do sedaj še nisem doživela orgazma. Mislim, da je problem v tem, da se enostavno ne vzburim dovolj. Že od pubertete naprej sem se lahko hitro vzburila, potem pa se mi zdi, da je to naenkrat minilo (še preden sem spoznala fanta). Edino, s čimer lahko to povežem je, da sem morala imeti takrat kakšno vnetje nožnice (močna srbečica), vendar nisem šla h ginekologinji. Se mi zdi, kot da od takrat naprej ni "isti občutek". Zato me zanima ali menite, da so lahko razlogi tudi fizični ali vendarle samo psihični? Hvala za vaš odgovor.
Odgovor
Spoštovana, niste navedli pomembnega podatka: ali ne doživljate orgazma le ob spolnem odnosu s partnerjem oziroma ali ga ne doživljate nasploh (npr. pri samozadovoljevanju, ob draženju klitorisa…). Zelo pogosto je namreč razlog za to težavo napačno prepričanje, da je za orgazem dovolj penetracija, a večina žensk potrebuje zanj predigro,saj sama stimulacija nožnice ni dovolj za orgazem.
Fizični razlogi za anorgazmijo so lahko različne bolezni (npr. sladkorna bolezen, multipla skleroza, zdravljenje rakavega obolenja, odstranitev maternice itd.). V večini primerov je razlog za odsotnost orgazma drugje. Vnetje nožnice pred več leti pa najverjetneje ne more biti vzrok. Ob vnetju nožnice ženska lahko doživi bolečine on spolnem odnosu, kar lahko oteži ali onemogoči orgazem, a o tem ne poročate. Možno pa je, da pri vas je prisoten nezaveden strah pred bolečino, ki se sproži ob penetraciji, kar že sodi med psihološke vzroke. Te delimo na zavedne in nezavedne.
Med zavednimi ovirami za doživljanje orgazma so pogost vzrok strah pred nosečnostjo, neustrezne okoliščine za spolni odnos, pomanjkanje povezave s partnerjem, prikriti ali odkriti konflikti, slaba seksualna komunikacija, nezaupanje, pomanjkanje občutka bližine, neuslišane partnerjeve želje in podobno. Nezavedni vzroki pa so lahko: negativen odnos do sebe, do svojega telesa, do sebe kot spolnega bitja, izkrivljeno doživljanje spolnosti kot nekaj umazanega, prepovedanega ali nezavedno zavračanje (spolnega) partnerja. Spolni odnos lahko (morda celo v povezavi s slabo izkušnjo) doživlja tudi kot nasilje ali ponižanje. Mogoče je, da se ne zmorete prepustiti, ne morete prepustiti nadzora. Neredko je vzrok tudi v seksualni zavrtosti, povezani z vzgojo, ki onemogoča izražanje in zadovoljevanje seksualnih potreb in želja. Vzgoja lahko posamezniku posreduje sporočilo, da je uživanje ob spolnih odnosih grešno, pokvarjeno, kar s seboj prinese tudi občutek krivde. Tudi psihični motnji kot sta anksioznost in depresija lahko otežujeta orgazem, prav tako patudi različna zdravila (antidepresivio, za zniževanje krvnega tlaka…).
Včasih pa se ženske zapletejo v začaran krog. Ker jih je sram pokazati partnerju, da niso doživele orgazma (morda se bojijo, da bi ga prizadele, da bi jih zapustil, ker niso dovolj »ženske« in podobno), orgazem hlinijo. Namesto da bi skupaj s partnerjem iskale načine, kako doživeti orgazem (morda s spremembo položaja, tehnike, draženjem klitorisa itd.) in s tem povečevale bližino in zaupanje, z igranjem orgazma povečujejo svoje občutke krivde (zaradi laganja) in nesproščenosti, kar vodi v začaran krog. Moški ne more vedeti, če mu
ženska ne pove in pokaže, kaj ji prija. Ženska pa tega ne more vedeti, če sama ne raziskuje svojega odzivanja. Če pa bi se težave tudi po pogovoru in skupnem prizadevanju še nadaljevale, pa se posvetujte s strokovnjakom psihoterapevtom. Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV