Odprti griz

Uroš Mezeg dr. dent. med.

Pozdravljeni.Imam hčerkico,ki je stara 6 let.Skrbi me zaradi njenih zobk,namreč neprestano cuza palce in to kar konkretno.Če je lačna,pred tv,ko gre spančkat,ponoči...razen v vrtcu mi še niso rekli,da...

Vprašanje
Pozdravljeni.Imam hčerkico,ki je stara 6 let.Skrbi me zaradi njenih zobk,namreč neprestano cuza palce in to kar konkretno.Če je lačna,pred tv,ko gre spančkat,ponoči...razen v vrtcu mi še niso rekli,da tudi tam to počne.V glavnem,pred 2 leti sva pri zobarju dobili neko ploščico,ki se vstavi pred zobke,sp.in zg.ter seveda pred dlesni.To je sprejela recimo za 2 dni,potem se je pričela branit,da tud govort ne more,če ima v ustih to stvar,pa slina ji ven teče....v glavnem,res nerodna stvar...nekaj časa sem ji še težila in jo morila,pa daj pa moreš,potem sem obupala.Palček cuza še vedno...še celo med nosečnostjo smo jo videli,da ga je cuzala v trebuhu....in,sedaj ima že kar precej krive zobke-odpt ugriz,pa še v levo al v desno...sem pozabila...v glavnem,kaj mi svetujete,sedaj imava zobarja julija,na kaj moram biti pozorna,kaj lahko dr vprašam,ali obstaja kak drug aparatek za mlečne zobke?Kako je potem z stalnimi zobmi,če je ugriz že kar precej odprt?Naj še pripišem,da ima zobke izredno zdrave,brez ene same pikice,prvega pa je dobila precej pozno,pri 13 mesecih in če to,ne boste verjeli dvojko zgoraj,pa še eno dvojko zgoraj...spodnja trojka levo pa ji je izrastla šele pri 3 letih...je tudi to kaj povezano s cuzanjem?Pa da ne pozabim...kupili smo ji na tone dudk,če bi kakšno vzljubila,pa smo ji nalakirali nohtke z neko grenko stvar,pa ni nič pomagalo...aja,sedaj imava tudi logopeda,pa je todi on rekel,da ima težave,sicer rahle s šumniki in sečniki ravno zarad palčka....uf,sem se razpisala,se oproščam in že vnaprej hvala lepa za odgovor.lp,zdenka
Odgovor
Pozdravljeni Vaša hčerkica ima še nekaj časa, da se odvadi sesanja prsta. Sesanje je razvada, ki ima globoke korenine kot ste tudi sama omenila- sesanje prsta intrauterino. Zato je treba odvajat otroka sesanja zelo počasi in previdno. Časa imate do osmega leta starosti, pri deklicah. Pravilno ugotavljate,da sesanje prsta delno zavira izrast zob, povzroča odprti griz , ki se spremeni v pravi odpri geiz med osmim in desetim letom, ker se takrat nepovratno breoblikujejo kosti obeh čeljusti in odprti griz ostane za vedno zapisan v kosti. Logoped bo dokaj neučinkovit, dokler ne boste obiskali še ortodonta, ki bo z eno od metod zdravljenja, skupaj z vami in logopedom skušal preprečiti vrivanje jezika.
Uroš Mezeg, dr. dent. med.
Preberi še
Uroš Mezeg, dr. dent. med.