Vprašanje
Lepo pozdravljeni, zanima me, ali je oseba, ki zaradi bolečin jemlje tramadol več let, tudi do 5 škatel na mesec, že odvisnik? Kako v takem primeru ukrepati, če oseba odvisnost zanika oziroma se jo dejansko ne zaveda? Prav tako me zanima, kakšne so posledice dolgotrajnega jemanja tako močnih analetikov, kako vplivajo na možgane? Za vaš odgovor se vam že v naprej zahvaljujem?
Odgovor
Spoštovani!
Tramadol je protibolečinska učinkovina, ki jo prištevamo v skupino opioidnih analgetikov in se uporablja za lajšanje bolečin srednje močne intenzitete.Poleg protibolečinskega delovanja povzročajo tudi evforično, privzdignjeno počutje.
Posledici dolgotrajnega večmesečnega jemanja sta psihična in telesna zasvojenost.
Zasvojenost je psihofiziološko dogajanje v človeku, ki je posledica ponavljajoče se rabe psihoaktivne substance.
Občasno uživanje snovi, ki bodisi lajšajo bolečine ali pa ublažijo akutno stisko čustvenih pretresov in ostaja v mejah priporočljivih odmerkov še ne pomeni odvisnosti.
Kadar pa uživalec ne upošteva okvirov dopustnega in še neškodljivega uživanja temveč le te prekorači, ter tvega posledice na psihičnem in telesnem zdravju pa lahko govorimo o zlorabi.
Sčasoma kot posledica škodljivega uživanja nastopi odvisnost, človeku postane zlorabljano sredstvo nujna potreba, ker se to vključi v človekov metabolizem in povzroči fiziološki odziv telesa v smeri prilagoditve nanj, ter s tem tudi telesno odvisnost.
V primeru njegove odtegnitve se razvijejo znaki abstinenčne krize, ki jo lahko prekinemo le s ponovnim zaužitjem te ali njemu sorodne snovi.
Poleg naštetega se toleranca na zdravilo postopno viša in za enak učinek ugodja potrebuje človek vedno višje odmerke.
Torej ,če povzamem:
bojim se, da je vaš znanec odvisen od tramadola
posledice se kažejo pogosto poleg naštetega še na področju kognicije, kjer ob večletni zlorabi tramadola pogosto opažamo upočasnjenost v miselnem procesiranju, okrnjenost spominskih kapacitet, slabšo sposobnost zapomnjivosti in priklica podatkov,oslabljeno pozornost...
Ponavadi odvisnik svojo odvisnost skriva in jo zanika, ter minimalizira dejanski problem dokler ga kakšna zunanja vzpodbuda ( ponavadi ultimat zapustitve s strani partnerja ali grožnja izgube česa) ne postavi v položaj v katerem je notranje motiviran, da se s problemom sooči v izogib nečemu, kar mu predstavlja večjo grožnjo od življenja brez opojne substance, in si poišče strokovno pomoč.Lep pozdrav, J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV