Vprašanje
Celo življenje se rekreativno ukvarjam z športom(kolo, tek, hribolazenje,...). Zadnje pol leta se mi je ob teh rekreacijah začela pojavljati omotica, šibkost, težke noge in temu sledi panika , da se mi bo kaj zgodilo. Pri osebnem zdravniku sem prestal raziskave srca, ščitnice, krvi in vse je bilo ok. Vzrok za moje težave je zdravnik pripisal moji psihi. Sedaj se bojujem sam s sabo...vsakič ko grem na tek je vseskozi prisotna misel ali se bo spet pojavila ta omotica. Komaj upam z otroci v naravo. Prosim za mnenje kako se znebiti tega straha? Še zmerom pa nisem čisto prepričan, da je z mano fizično vse ok, po zdravnikovem mnenju pa je in nima več ideje kaj bi še lahko dal preiskati.
Mogoče vse skupaj izvira iz tega, da
se mi je pred leti se mi je zgodilo, da me je ob koncu 10km rekreativnega teka zadela neprijetna izkušnja, omotica, šibkost, skoraj padel v nezavest. Takrat sem res pretiraval in je bilo vse skupaj pomoje res fiziološkega izvora.
Odgovor
Spoštovani,
simptomi, ki jih opisujete, so značilni za anksiozno motnjo. Človeku, ki je vedno skrbel za svoje telesno zdravje, je ponavadi težko sprejeti, da določene telesne simptome lahko povzročajo čustvene napetosti in stiske, a je pogosto res tako. O simptomih, kakršne navajate, pa tudi o vzrokih zanje, si lahko več preberete na povezavah anksiozna motnja ) in panična motnja . Anksiozne motnje uspešno zdravimo s pomočjo psihoterapije, o kateri si lahko več preberete na povezavi psihoterapija , v hujših primerih zdravniki vzporedno s psihoterapijo predpišejo še zdravila, največkrat antidepresive. Vedeti pa je treba, da ta zdravila motnje ne odpravljajo, ampak le (začasno) omilijo simptome, prava pomoč je psihoterapija. Poiščite torej pomoč in pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV