Omotica

Mag. Viktor Švigelj dr. med.

Spoštovani! Pred približno štirimi meseci se mi je sredi belega dneva začelo na vsem lepem motiti. To je trajalo približno dan in pol. Po tem dogodku se mi je večkrat zgodilo, da mi je srce začelo ka...

Vprašanje
Spoštovani! Pred približno štirimi meseci se mi je sredi belega dneva začelo na vsem lepem motiti. To je trajalo približno dan in pol. Po tem dogodku se mi je večkrat zgodilo, da mi je srce začelo kar naenkrat močneje biti, v glavi pa sem dobila občutek, da se mi bo vsak trenutek zopet začelo motiti, telo pa preplavi smešen občutek - slabost. To se mi zdaj redno dogaja že kar nekaj časa (srce mi sicer zdaj vedno ne začne biti hitreje), v glavi imam občutek, da to ni moja glava, kot nekakšen vakum. Povem naj še to, da imam že kakšno leto težave z desno ramo. Ortoped mi je dejal, da gre za lažje vnetje rotatorne manšete. Občasno me boli tudi desna stran vratu in desna lopatica. Glede omotice in močnega srčnega utripa sem bila tudi na EKG -ju, naredili so mi pregled za ščitnico in pregledali celotno krvno sliko. Vse je bilo OK. Zdravnica mi pravi, da je vse to na psihični bazi. Jaz pa mislim, da gre za nekaj drugega in me to že pošteno jezi in skrbi, saj ne vem kje me bo doletelo kar sem vam opisala. Povem naj še to, da ne najdem "vzorca" za to kar se mi zgodi, da bi se dogodku lahko izognila. Poskusila sem že vse mogoče. Napišem naj še, da delam za računalnikom. Upam, da nisem preveč zakomplicirala vprašanje. lp Eva
Odgovor
Spoštovana gospa Eva, omotica je posledica motnje pretoka v možgane. To ni nevarno, je pa neprijetno. Pogosto je vzrok za te težave t.i. POTS (paroksizmlni ortostatski tahikardni sindrom), ki pomeni motnjo v uravnavanju avtonomnega živčevja, to je tisti del živčevjqa, ki skrbi za uravnavanje tudi krvnega tlaka, bitja srca itd. Taka težava je pogostejša pri ženskah (5 x), pogosto po preboelelem prehladu, ki ga prebolimo kar pogosto bolj stoje. Pi starejših bolnicah je to redko, ponavadi je v tem obdobju vzrok za težave neurejen krvni tlak. Ena od možnosti je, da vas vaša zdravnica pošlje na testiranje avtonomnega živčevja, ki ga opravite lahko le v Kliničnem centru v Ljubljani. Čqakalne dobe so zelo kratke. Za bolj natančen nasvet pa bi vseeno potreboval več podatkov, morda bi bila smiselna napotitev k nevrologu, ki pozna tako patologijo. Včasih so tudi nevrologi take težave pripisovali psihičnim težavam. Upam, da sem vam vsaj priblićno odgovoril. Lepo pozdravljeni.
Mag. Viktor Švigelj, dr. med.
Preberi še
Mag. Viktor Švigelj, dr. med.