Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Osamljenost

Prim. Zlatan Turčin dr. med.
10. 03. 2004 19.50
0

Obiskujem 1.letnik gimnazije.Lani smo se preselili iz precej oddaljenega kraja in tukaj nobenega ne poznam. Tudi prej nisem imela dobrih prijateljev, zdaj pa je še slabše. Moj problem je, da se ne zna...

Vprašanje
Obiskujem 1.letnik gimnazije.Lani smo se preselili iz precej oddaljenega kraja in tukaj nobenega ne poznam. Tudi prej nisem imela dobrih prijateljev, zdaj pa je še slabše. Moj problem je, da se ne znam vključiti v družbo. Vedno le stojim ob strani in čakam, da me bo kdo ogovoril, če pa slučajno me, "zmrznem" in iz sebe ne spravim niti glasu. Ker nimam prijateljev, s katerimi bi kam šla, vedno čepim doma za knjigami in imam odlične ocene. Starši so grozno zadovoljni z mano in mislijo, kako pridna in srečna punca sem, meni pa je za vse vedno bolj vseeno. Z njimi se ne morem pogovoriti, ker ne bi razumeli.V razredu je skupina deklet, s katerimi bi se rada družila, vendar se jim ne znam in ne morem približati. Ne morem kar stopiti zraven in se začeti pogovarjati z njimi, ker bi prvič bilo čudno in bi si vsi mislili, da se nekaj silim zraven, in drugič, ne vem, kaj bi rekla. Kakšen stavek, ki bi ga že prej pripravila morda, potem pa spet tišina. In osamljenost. Ne vem, kaj naj naredim, saj nikoli nisem imela prijateljice, ki bi ji lahko zaupala vse težave, vendar v teh letih res potrebujem nekoga ob sebi.
Odgovor
Spoštovana gimnazijka, opisuješ čustva značilna za mladostnico. Mnogi mladi se v času odraščanja srečujejo s podobnimi problemi. Vemo, da med drugim takrat rešujemo odnos do staršev. Ta odnos se spreminja in ni več tako avtoritativen, kot je bil, ko so otroci bili mali. In to je tudi prav. Vseeno starševski odnos ni enak odnosu s prijateljico. In vseeno je dobro, če se mladi med odraščanjem uspejo pogovarjati s starši. Je veliko tem, ki so primerne za tak pogovor. Samo, pogovor oz. komunikacija zahteva dva, ki sodelujeta. Napačno pa je, če kdo že v naprej »ve«, kaj bo drugi storil ali povedal. Takšni predsodki uničujejo komunikacijo. Vem, da je včasih težko komunicirati z nekom, ki je mogoče preveč zavarovan v svoja stališča. In se kljub temu splača. Prepričan sem, da te bosta starša razumela (kolikor bosta mogla) in da ti bosta poskušala pomagati. Vesel sem tudi, da si mi pisala, ker je najslabše »kuhati« v sebi. Poskušaj tudi pristopiti kateri kolegici in ji lahko poveš, da bi rada bila v družbi z njo in njenimi kolegicami. Mogoče pa boste našli kaj skupnega. In mogoče bi se o tem pogovorila s svetovalno službo na vaši šoli. Verjetno imate psihologa ali socialno delavko. To so strokovnjaki, ki so pripravljeni pomagati v konkretnem primeru. Napisal sem ti nekaj teoretičnih izhodišč. Vsak človek je »unikat« za se in ni možno dajati splošnih receptov, ki bi veljali za vse. Pomembno je, ne zapirati se in poiskati pomoč. Želim ti, da se boš uspešno vključila v želeno družbo in te lepo pozdravljam.
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662