Otekanje nog

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Spoštovani,moja mama je bila pred kratkim operirana za rakom na debelem črevesju. Dve metastazi ima še na jetrih. Sedaj ima kemoterapijo z tabletami 14 dni, pa teden premora in zoper 14 dni... Najhuje...

Vprašanje
Spoštovani,moja mama je bila pred kratkim operirana za rakom na debelem črevesju. Dve metastazi ima še na jetrih. Sedaj ima kemoterapijo z tabletami 14 dni, pa teden premora in zoper 14 dni... Najhuje pa je zaradi vode, ki se ji nabira v nogah, najbrž zaradi jeter ki ne delujejo kakor bi bilo terba. Kako ji lahko pomagamo ali bolje kaj ji lahko pomaga? Diuretiki slabo ali včasih nič ne zaležejo. Na koga naj se obrnemo? Drenaže, akopunktura, hrana?? Ne vemo kaj narediti, saj kemoterapijo še kar dobro prenaša, ta nadloga jo pa prav uničuje. Svetujte nam. Hvala in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovana! Če so vzrok zatekanja nog metastaze na jetrih potem drenaža, akupunktura in hrana ne bodo učinkoviti. Lahko je vzrok otekanja nog popuščanje srca, slabo delovanje ledvic ali pa nizke beljakovine v krvi. Zdravljenje tega pa je drugačno. Brez pregleda oz. poznavanja izvidov kaj bolj uporabnega žal ni mogoče svetovati. LP prf. dr. Miha Debevec
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.