Vprašanje
Lep pozdrav!
Aprila sem bil 3 tedne hospitaliziran v bolnišnici zaradi akutnega pankreatitisa, ki naj bi bil posledica žolčnega kamna, zataknjenega v žolčnem izvodilu.
Slednjega so mi odstranili, žolča pa ne, ker naj bi se zaradi večih vnetij v preteklosti zarasel na želodec in dvanajstnik, po besedah kirurga pa naj posledic ne bi bilo.
Zanima me, kako je z prehranjevanjem. Dobil sem sicer jedilnik, kjer lepo piše, kaj se ne sme in kaj se sme, je pa na koncu nekoliko dvoumno, češ, jeste lahko vse, kar vam ne škodi.
Je pa res, da je trenutno moja hrana omejena na nizkomaščobne stvari, brez jajc, gaziranih umetnih pijač, alkohola.
Ker pa sem ljubitelj piva-v zmernih količinah, jasno-me zanima, po kolikem času bi si bilo to varno privoščiti, če sploh še kdaj?
Hvala za odgovore!
Odgovor
========================================================================
Spoštovani
Pri vas je potrebno kombinirati dve zahtevi: zdravilno prehrano po prebolelem pankreatitisu ter zdravilno prehrano zaradi vnetja žolčnika. Če je prva zahteva nekako bolj začasne narave, saj je vzrok za pankreatitis odstranjen, je druga bolj trajne – potrebujete trajno varovalno žolčno prehrano.
Če obe zahtevi združiva, potem že lahko vidiva neke stične točke, ki ste jih že sam lepo opisal.
Pivo – to je trenutno na listi manj primernih zaradi pankreatitisa. Takole – brezalkoholno pivo bi lahko počasi začeli, seveda v majhnih količinah, ker ima tudi to pivo nek manjši odstotek alkohola – piti približno 6 mesecev po prebolelem obolenju. Varnost je le varnost. Kake 3 mesece kasneje pa običajno pivo, vendar ne več kakor malo pivo....
Dvoumnost, ki jo navajate je kljub vsemu logična, če bi vam jo seveda razložili (pa vam jo očitno niso). Takole je – ljudje smo zelo različni in sprejemljivost do posameznih vrst hrane se tudi razlikuje od posameznika do posameznika. Kaj kdo sme in lahko zaužije brez težav je odvisna od prehranskih navad posameznika. Če prav računam, je sedaj kakšen mesec po prebolelem pankreatitisu. Torej bo čas, da pričnete preizkušati sebe in svoje telo. Mišljeno je predvsem z zelenjavo. Počasi na svoj jedilnik uvrščajte različno zelenjavo - tudi v presni obliki in sadje- tudi surovo. Vendar vedno novo živilo poskusiti najprej v majhni količini - za grižljaj ali dva, naslednjič podvojite količino itd naprej. Količino podvojite, če ne bo težav v trebuhu - če bodo, pa ne bo hudega - ker bo količina zaužitega živila majhna. Je pač tako: »kdor ne riskira, ne profitira«, vi in vaše telo pa potrebujete zelenjavo in polnozrnata živila in tudi stročnice - to pa morate seveda počasi vnesti v vašo vsakodnevno prehrano.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV