Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Paresis n, facialis peripherica

Štefan Spudič dr. med.
10. 06. 2010 21.33
0

Danes so mi postavili diagnozo pareza obraznega živca, ter me že takoj želeli obdržati v bolnišnici. ker sem jih prosila če lahko pridem v ponedeljek mi je zdravnik dal kapljice ter gel za oči ter nar...

Vprašanje
Danes so mi postavili diagnozo pareza obraznega živca, ter me že takoj želeli obdržati v bolnišnici. ker sem jih prosila če lahko pridem v ponedeljek mi je zdravnik dal kapljice ter gel za oči ter naročil da si zvečer dam na oko obvezo. glede na to da imam blago obliko (zamaknjenost ust pri nasmehu ter slab okus na jeziku) ali moram res teden dni ostati v bolnišnici na preiskavah? prav tako mi je zdravnik naročil da ne smem gledati televizije, uporabljati računalnika in brati. zanima me zakaj in kaj se lahko zgodi če tega nasveta ne upoštevaš, saj je trenutno izpitno obdobje in se imam veliko za učiti.
Odgovor
Pozdravljeni! Zdravljenje pareze obraznega živca je po Sloveniji hudio različno, odvisno od stopnj prizadetosti, vzroka... pa tudi od osebne presoje ter geografske širine oddelka in ali klinike. Ljudje se zdravijo na Očesnih, nevroloških, internih ORL oddelkih...Indikacij za sprejem je več, pa tudi različne so. Naše zdravstvo je še vedno precej socialistično, pravila ZZZS pa toga. Pa končajva s teorijo in povejva, da se lažjo obliko pareze lahko zdravi domaa, oz. se počaka , da narava opravi svoje ob naši pomoči. Najprej je pomembno ločiti periferno od centralne pareze obraznega živca, potrebni so ukrepi preprečevanja sušenja in vnetja opči, umirjati neprijetne senzacije, blažiti oteklino živca, če je, zdraviti borelijo...Diagnostika lahko poteka tudi ambulantno. Ali se da zdraviti in preiskovati ambulantno ali ne se bosta dogovorila s sprejemnim zdravnikom. Narava lahko vnetje ali edem pozdravi, če ste vi bolj ali manj pri miru, se ne sekirate...Pareza lahko hitro regredira, to je še posebej pogosto v primerih, če počasi nastaja in nepopolno nastane. Če nastane na hitro in kompletno pa se regresija meri v tednih in mesecih, nihče pa ne more z gotovostjo napovedati ali se bo popolnoma povlekla na stanje pred parezo ali ne. V računalnik že itak ni zdravo neprestano buliti, verjetno pa ob bolezni še toliko bolj. Študij pa ni še nuikomur pretirano škodil, pretiravati pa ne gre. Miren vikend, ki bo itak pokazal, v katero smer vaša pareza gre.
Štefan Spudič, dr. med.
Preberi še
Štefan Spudič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650