Pareza obraznega živca

Lidija Stare dr. med.

Spoštovani! Že 1,5 meseca imam periferno okvaro desnega obraznega živca (vzrok neznan). Zdravnik me je poslal samo k infektologu na test za borelio, drugje nisem bila. Delam vaje za obrazne mišice, 5x...

Vprašanje
Spoštovani! Že 1,5 meseca imam periferno okvaro desnega obraznega živca (vzrok neznan). Zdravnik me je poslal samo k infektologu na test za borelio, drugje nisem bila. Delam vaje za obrazne mišice, 5x/dan. Do sedaj mi le oko gre malenkost lažje, čeprav ga do konca še vedno ne morem zapreti. Kako dolgo lahko to traja, kaj ponavadi obsega fizioterapija (hodim 2x/teden-delamo samo vaje za obrazne mišice)? Ali lahko to povzroči stres, hrbtenica in ali bi me moral zdravnik poslati še k kašnemu specialistu (npr. nevrologu)? Zadnje čase opažam, da se mi oko precej solzi. Ob ustnem kotičku mi po vajah ponavadi samo zateguje mišice, kar pa kasneje popusti. Je to normalno? Hvala vnaprej in lep pozdrav!
Odgovor
Pozdravljeni, vaš živec se prebuja, azto ti občutki. Terapija - vaje - zadostujejo, morda še B vitamini. Rezultat je že kar dober, samo vam se zdi to precej hudo, vsaj kar zadeva izgled. Živec mora izrasti, to pa se dogaja počasi, oziroma je pot dolga. Ohranite aktivnost mišic, kolikor se da. Vzrok za parezo je navadno virus, veliko vrst jih lahko to povzroča. Redko bakterije, izključili so borelijsko okužbo. Samo v primeru bakterijske okužbe je zdravljenje z antibiotiki, sicer pa tako, kot pri vas. Vztrajajte naprej, gre vam dobro. Lep pozdrav!
Lidija Stare, dr. med.
Preberi še
Lidija Stare, dr. med.