Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

PAROKSIZMALNA EPIZODIČNA ANKSIOZNOST

Asist. Jasna Kordić Lašič dr. med.
16. 03. 2009 09.35
0

Pozdravljeni, zanima me sledeče. Zaradi vnetja sinusa sem dobila Amoksiklav, ko pa sem vzela drugo tableto, sem dobila napad tesnobe in nervoze. Od takrat me še vedno spremlja, čeprav sem že nehala ...

Vprašanje
Pozdravljeni, zanima me sledeče. Zaradi vnetja sinusa sem dobila Amoksiklav, ko pa sem vzela drugo tableto, sem dobila napad tesnobe in nervoze. Od takrat me še vedno spremlja, čeprav sem že nehala jesti antibiotike in začela jemati antidepresiv. Hkratime spremljajo še bolečine po telesu, mravljinčenje in trzanje mišic ter močno potenje...in pa še vedno tesnoba. Mi lahko prosim odgovorite, ali je možna taka reakcija na tablete in kakšne so potem posledice zaradi tega? Hvala in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovana gospa/gospodična! Napade, ki jih opisujete imenujemo panični napadi- panične atake. V času motnje se nepričakovano pojavi napad panike, ta ni vezan na situacijo, ko je oseba v središču pozornosti, kaže se z naslednjimi simptomi: občutek dušenja,kratke sape,omotičnost,pospešen srčni utrip,mravljinčenje okončin,mrazenje ali navali vročine,strah pred izgubo kontrole, strah pred smrtjo... Včasih panični napad sledi obdobju nanizanja več stresnih dogodkov v mesecu pred pojavom le tega. Napad lahko prizadetega zaskrbi tako, da postanejo njegovi simptomi glavna preokupacija.Razvije se pričakovalni strah- rečemo mu anticipatorni, ki ga generira skrb pred ponovitvijo napada.Vsa pozornost je usmerjena v telo in morebitne telesne senzacije, ki so pri vseh nas nekaj običajnega , pri tovrstni motnji človek napačno interpretira in jih opredeli kot nevarne napovedovalce hude bolezni . Problem je torej pretirana pozornost in preverjanje samega sebe in telesa. Panične napade se je moč naučiti obvladovati: antidepresivno terapijo so vam že uvedli, ostalo pa lahko naredite sami v smeri : treninga in izvajanja relaksacijskih tehnnik,vzdrževanja dobre telesne kondicije, zmanjšanja konzumiranja kofeina, zmanjšanja kajenja, učenja prepoznavanja, poimenovanja, sprejemanja in izražanja svojih občutkov, še posebej jeze in žalosti,učenje tehnik vodenja pomirjujočega notranjega monologa in treninga preiskušanja samega sebe v soočanju s strahom ponovitve napada v zastrašujočih situacijah. Lep pozdrav, J.K.L.
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587