Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

PERFEKCIONIZEM IN SOCIALNO FOBIČNA POZICIJA

Asist. Jasna Kordić Lašič dr. med.
15. 11. 2009 21.39
0

Imam težavo s komunikativnostjo, občutkom tesnobe, nezaupanjem v samega sebe in nenadnim nihanjem razpoloženja ob najbolj neprimernih situacijah. Npr. občutek da so določeni ljudje več vredni, ker so ...

Vprašanje
Imam težavo s komunikativnostjo, občutkom tesnobe, nezaupanjem v samega sebe in nenadnim nihanjem razpoloženja ob najbolj neprimernih situacijah. Npr. občutek da so določeni ljudje več vredni, ker so družbeno bolj sprejemljivi, kar me takoj podredi človeku, ki to v večini primerov izkoristi za manipulacijo z mano. Včasih, ko mi le uspe ostati dobre volje med ljudmi in je situacija povsem rožnata pa me napade občutek utesnjenosti in užaljenosti brez razloga. Cilji in ambicije se razblinijo in v ničemer ne vidim več smisla, postanem zdolgočasen ter zamorjen. Spet drugič se me loti pretiran entuziazem in vse kar se dogaja okoli mene je nerealno pozitivno naravnano in optimistično. To se mi dogaja že od malih nog, vendar takrat nism o tem razmišljal kot o problemu, zdaj pa mi kvari življenjske izkušnje, zaradi nesamozavesti.
Odgovor
Spoštovani! Izpostavljate simptome socialno-fobične motnje, kjer se prizadeti v situacijah socialnih izpostavitev, kjer obstaja možnost ocenjevanja s strani okolice, počuti napetega, tesnobnega in negotovega. Gre za pozicijo v kateri prizadeti mnenje o sebi gradi izključno na podlagi odzivov s strani drugih ljudi in vnaprej predvideva njihov negativni odziv in kritično oceno. Ponavadi gre za ljudi, ki so pretirano samokritični in tako sebi kot tudi drugim postavljajo previsoka merila, ki jih le s težavo dohajajo. Svetujem vam, da se ozrete vase in poskušate ugotoviti katera so tista napačna in izkrivljena prepričanja, ki vas ovirajo v vsakodnevnem učinkovitem funkcioniranju. Mogoče je, da od sebe zahtevate preveč in v situacijah, kjer imate občutek, da vam je spodletelo, le -to ne jemljete kot del izkušenj, ki se vsakemu od nas dogajajo in nikakor ne pomenijo, da smo kot ljudje odpovedali, temveč se vklopi vaš samokaznovalni aparat. Zelo pomembno je izhodišče preko katerega človek tretira samega sebe. V primeru, da je to pozitivno in prizanesljivo, si spodrsljaje, ki se vsem nam praviloma vsakodnevno dogajajo, brez večjih težav odpusti in le-te jemlje zgolj v smeri edukacije. V nasprotnem primeru pa človek vsak spodrsljaj jemlje za dokaz uresničitve notranjega prepričanja o lastni nekompetentnosti in slabosti.Vzljubite se, sprejmite svoje pozitivne in negativne plati saj boste lahko samo tako napredovali, sicer se obračate proti sebi in se namesto samospodbujanja podajate na pot bojkotiranja lastnih potencialov,srečno,J.K.L.
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650