Vprašanje
Približno 10 let imam probleme s kožo na obrazu(rdečica po licih in bradi). Pri različnih dermatologih sem imela različne vrste zdravljenja. Diagnoza: dermatitis perioralis. Najbolj učinkovito je bilo zdravljenje z Geomycin kapsulami;vandar se mi vedno, ko ne jemljem več tablet stanje zopet poslabša. Junija mi je ginekolog predpisal DIANE-35, vendar ni sprememb.S 1.10.02 pa mi je splošna zdravnica predpisala novo terapijo: CLINOFUG D50,Skinoren kremo 2X dnevno, Canesten kremo na dva dni ter negovalno mazilo. Stanje na koži se mi izboljšuje. Kakšno je vaše mnenje? Koliko časa naj zdravljenje nadaljujem oz.kolikšna je maximalna uporaba zdravil in krem z minimalnimi stranskimi učinki? Ali je ozdravljenje lahko dokončno? Kaj je vzrok obolenja? Stara sem 33 let.
Odgovor
Spoštovani,
Ne da bi vas videla, težko sodim, ali je v tem trenutku še potrebno jemati Clinofug in mazati na ta način, kot vam je predpisala splošna zdravnica. Včasih se namreč še po izboljšanju odločimo za nadaljevanje zdravljenja, da preprečujemo poslabšanja. O tem pa se odločamo individualno. Želela pa bi vam odgovoriti na preostala vprašanja.
Perioralnoi dermatitis je nadležno obolenje kože obraza, ki prizadene v glavnem mlade ženske. Številne med njimi se prvikrat srečajo s težavami s kožo in v glavnem pomislijo, da gre za alergijo na kozmetična sredstva, ki jih uporabljajo, tako da menjajo kreme, pudre, zapravljajo kupe denarja za »kvalitetnejšo« kozmetiko, kar pa prav tako privede do vidnega razočaranja - težava se nadaljuje, stopnjuje. Okoli ust in včasih na očesnih vekah se pojavlja izpuščaj in neprijeten pekoč občutek, občasno srbenje in občutek, da kožo nekaj »zateguje«. Obolenje imenujemo perioralni dermatitis. Zanimivo je, da v starejših dermatoloških učbenikih sploh ni omenjeno, kar kaže na to, da gre za bolezen sodobne dobe. Ocenjujejo, da prizadene celo do 1% ljudi. Incidenca obolenja v zadnjih letih narašča. Tovrstne težave največkrat prizadenejo mlajše ženske v starosti med 20 in 30 leti, lahko pa tudi mlajše in starejše, načeloma do 50.leta.
Kaj privede do tegobe, žal ni povsem razjasnjeno. Kožne spremembe največkrat sprožijo hormonski vplivi, na primer neprimerna uporaba hormonskih krem (kortikosteroidnih), ki se ji pridružijo še dodatna vnetja zaradi nekaterih zunanjih vplivov ( parazitov – Demodex ali kvasovk – Candida). Nastanek težav povezujejo tudi z jemanjem kontracepcijskih tabletk. Nekateri so mnenja, da je obolenje lahko povezano z dolgotrajno uporabo agresivnih kozmetičnih sredstev . Povezave z zobnimi pastami, zlasti fluoriranimi, ki so ji nekateri raziskovalci pripisovali velik pomen, niso uspeli dokazati. Prav tako so skušali dokazati povezavo z ustnimi vodicami, mili, čistilnimi robčki…
Nobenega dvoma pa ni o tem, da stanje lahko sproži in tudi poslabša mazanje s hormonskimi-kortikosteroidnimi kremami oz. mazili.
Obolenje kože na obrazu lahko samo po sebi traja več mesecev, redko še daljše obdobje Diagnozo obolenja postavi dermatolog kar na osnovi kliničnega pregleda, dodatne preiskave niso potrebne.
Kot sem že omenila, se ob pravilnem zdravljenju ponavadi izognemo ponovitvam obolenja. Za uspešno zdravljenje moramo največkrat poseči po tabletkah in sicer so se izkazali za najbolj učinkovite tetraciklini, doxycycl ali eritromicin, v najhujših primerih pa obolenje lahko pozdravimo le z retinoidi. Včasih traja zdravljenje daljše obdobje. Samo mazanje z zdravilnimi kremami ponavadi ne zadošča. Še posebej pa je pomembno, da se je potrebno izogibati hormonskim fluoriranim kortikosteroidnim preparatom.
Odsvetujemo tudi nanašanje alkoholnih pripravkov, agresivne kozmetične manipulacije in uporabo najrazličnejših kozmetičnih sredstev. Z obolelo kožo je potrebno ravnati skrajno nežno in prizanesljivo. Nega tako prizadete kože naj bo čim preprostejša. Za čiščenje zadošča olivno olje, za nego pa neodišavljene kreme, ki naj ne vsebujejo snovi za konzerviranje in stabiliziranje. Zelo primerna je na primer Bepanthen ali Panthol krema, ki jo lahko nabavimo v lekarnah v prosti prodaji.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV