Vprašanje
že nekaj časa se mi pod očmi delajo lise pod očmi,na desnem očesu izgleda kot črta tik pod očesom,na levem pa je manjša rdeča pika tudi pod očesom. rdečina se mi dela tidi na obeh straneh nosnic,ki pa je večja,vse pa me je že začelo srbeti in oči so me že začele boleti. stara sem 20 let in nisem bila resneje bolna. najlepša hvala za odgovor
Odgovor
Spoštovani,
Pri vas gre verjetno za obolenje kože okoli oči, ki mu strokovno pravimo periorificialni oziroma perioralni dermatitis.
Takšno vnetje kože je nadležno obolenje kože obraza, ki prizadene v glavnem mlade ženske. Številne med njimi se prvikrat srečajo s težavami s kožo in v glavnem pomislijo, da gre za alergijo na kozmetična sredstva, ki jih uporabljajo, tako da menjajo kreme, pudre, zapravljajo kupe denarja za »kvalitetnejšo« kozmetiko, kar pa prav tako privede do vidnega razočaranja - težava se nadaljuje, stopnjuje. Največkrat okoli ust, včasih pa predvsem na očesnih vekah se pojavlja izpuščaj in neprijeten pekoč občutek, občasno srbenje in občutek, da kožo nekaj »zateguje«. Zanimivo je, da v starejših dermatoloških učbenikih sploh ni omenjeno, kar kaže na to, da gre za bolezen sodobne dobe. Ocenjujejo, da prizadene celo do 1% ljudi. Incidenca obolenja v zadnjih letih narašča. Tovrstne težave največkrat prizadenejo mlajše ženske v starosti med 20 in 30 leti, lahko pa tudi mlajše in starejše, načeloma do 50.leta.
Kaj privede do tegobe, žal ni povsem razjasnjeno. Kožne spremembe največkrat sprožijo hormonski vplivi, na primer neprimerna uporaba hormonskih krem (kortikosteroidnih), ki se ji pridružijo še dodatna vnetja zaradi nekaterih zunanjih vplivov ( parazitov – Demodex ali kvasovk – Candida). Nastanek težav povezujejo tudi z jemanjem kontracepcijskih tabletk. Nekateri so mnenja, da je obolenje lahko povezano z dolgotrajno uporabo agresivnih kozmetičnih sredstev . Povezave z zobnimi pastami, zlasti fluoriranimi, ki so ji nekateri raziskovalci pripisovali velik pomen, niso uspeli dokazati. Prav tako so skušali dokazati povezavo z ustnimi vodicami, mili, čistilnimi robčki…
Nobenega dvoma pa ni o tem, da stanje lahko sproži in tudi poslabša mazanje s hormonskimi-kortikosteroidnimi kremami oz. mazili. Torej čimprej prenehajte mazati z Elocomom in se oglasite na pregled k dermatologu, ki vam bo predpisal primerno zdravljenje.
Obolenje kože na obrazu lahko samo po sebi traja več mesecev, redko še daljše obdobje Diagnozo obolenja postavi dermatolog kar na osnovi kliničnega pregleda, dodatne preiskave niso potrebne.
Kot sem že omenila, se ob pravilnem zdravljenju ponavadi izognemo ponovitvam obolenja. Za uspešno zdravljenje moramo največkrat poseči po tabletkah in sicer so se izkazali za najbolj učinkovite tetraciklini, doxycycl ali eritromicin, v najhujših primerih pa obolenje lahko pozdravimo le z retinoidi. Včasih traja zdravljenje daljše obdobje. Samo mazanje z zdravilnimi kremami ponavadi ne zadošča. Še posebej pa je pomembno, da se je potrebno izogibati hormonskim fluoriranim kortikosteroidnim preparatom.
Odsvetujemo tudi nanašanje alkoholnih pripravkov, agresivne kozmetične manipulacije in uporabo najrazličnejših kozmetičnih sredstev. Z obolelo kožo je potrebno ravnati skrajno nežno in prizanesljivo. Nega tako prizadete kože naj bo čim preprostejša. Za čiščenje zadošča olivno olje, za nego pa neodišavljene kreme, ki naj ne vsebujejo snovi za konzerviranje in stabiliziranje. Zelo primerna je na primer Bepanthen ali Panthol krema, ki jo lahko nabavimo v lekarnah v prosti prodaji.
V vsakem primeru pa svetujem, da se oglasite pri dermatologu, ki bo na podlagi pregleda opredelil ali gre v resnici za omenjeno obolenje ali ni vzrok težav kakšna druga dermatoza, na primer kontaktni ekcem ali atopijski dermatitis.
Lep pozdrav
·
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV