Perioralni dermatitis

Jadranka Korsika Mrak dr. med.

Lep pozdrav.Pišem vam zaradi problema,ki ga imava obe z mamo.Mama je stara 45 let in njena diagnoza je,da ima kronično obliko Dermatitisa perioralis.Jaz pa sem stara 25 let in že od srednje šole opaža...

Vprašanje
Lep pozdrav.Pišem vam zaradi problema,ki ga imava obe z mamo.Mama je stara 45 let in njena diagnoza je,da ima kronično obliko Dermatitisa perioralis.Jaz pa sem stara 25 let in že od srednje šole opažam enake simptome na obrazu,s katerimi se moja mati že celo življenje neuspešno bori.Moja koža obraza je okrog nnnosu ter na bradi rožnato rdeče barve,mestoma prekrita z drobnimi bakreno rdečimi bunčicami,ki včasih tudi pečejo.Prosim vas,da mi poveste ali sem to bolezen podedovala in če obstaja kakršnakoli metoda s katero se da znebiti te nadloge.Tudi z estetskega vidika je zadeva namreč skrajno moteča.Hvala.
Odgovor
Spoštovani! Perioralni dermatitis je ponavljajoče vnetje kože okrog ust in včasih okoli oči. Vzrok nastanka ni popolnoma znan. Gre za preobčutljivost drobnega žilja na različe dejavnike kot so : sprememba temperature, razburjenje, hormonske spremembe, uporaba neprimernih mazil. Hormonska mazila sicer sprva pomagajo, vendar kasneje povzročajo trajne spremembe na koži. Vnetje zdravimo z antibiotikom, ki ga je potrebno jemati več tednov oz. do izboljšanja stanja na koži. Kljub temu se vnetje čez nekaj časa lahko ponovi. Podedovali ste nagnjenost k preobčutljivosti drobnega žilja za različne dejavnike in imate zato podobne težave kot vaša mati. Lep pozdrav
Jadranka Korsika Mrak, dr. med.
Preberi še
Jadranka Korsika Mrak, dr. med.