Pigmentna znamenja

Mag. Metka Adamič dr. med.

Pozdravljeni! Stara sem 20 let in imam po telesu polno znamenj. Verjetno je to dedno saj je imel stari oče veliko znamenj, moja mama jih ima tudi, oče jih je imel malo manj, jaz jih imam veliko, bra...

Vprašanje
Pozdravljeni! Stara sem 20 let in imam po telesu polno znamenj. Verjetno je to dedno saj je imel stari oče veliko znamenj, moja mama jih ima tudi, oče jih je imel malo manj, jaz jih imam veliko, brat pa ima srečo ker jih ima bolj malo. Splošna zdravnica mi je svetovala da naj jih sproti opazujem vendar kako naj to storim saj so tudi na hrbtu in pa delih kjer jih ne morem nikakor dobro videti.Znamenja se množijo, vedno več jih je in so različnih oblik majhni, veliki, bradavičasti, sploh jim ne morem slediti. Zanima me tudi to če znamenja s kožo rastejo, imam kar nekaj takih ki so bili pred leti majhna pikica sedaj so pa večji približno 3mm. Moj oče je umrl za, mislim da za črnem malignomom (upam sm prav napisala) oz.za kožnim rakom. Nekje sem prebrala da obstaja verjetnost da so potomci obolelih bolj nagnjeni k tovrstnemu raku, ali to drži?Splošna zdravnica me vseskozi opozarja na to da se ne smem sončit itd. verjetno ima prav. Hvala
Odgovor
Spoštovani, vse, kar vas je opozorila vaša zdravnica drži. Obenem pa svetujem tudi redne dermatoskopske preglede 1-2x letno pri dermatologu. Svetujem še, da opravite pregled tam, kjer imajo možnost fotografiranja vaših znamenj ter digitalnega zapisa in analize le-teh. To, da ima nekdo v družini maligni melanom, predstavlja dejavnik tveganja pri sorodnikih. Zato je potrebna še dodatna pozornost. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.