Vprašanje
Lepo pozdravljeni! Zanima me ali se po laserski odstranitvi pigmentnih madežev po obrazu ti madeži ob izpostavljanju soncu spet pojavijo, ali se je po takšnem posegu spet možno izpostavljati soncu, seveda v mejah normale. Drugo vprašanje se nanaša na zdravljenje aken z laserjem, ki naj bi bilo že v uporabi v ZDA. Ali je to že možno pri nas in kje, kakšni so rezultati ter dolgotrajnost posega in pa še zanima me kakšna bi bila okvirna cena? Hvala za odgovore!
Odgovor
Spoštovani,
pigmentnih znamenj praviloma ne odstranjujemo z laserji. Z pigmentnimi laserji je možno odstranjevati pege, starostne lise (lentigo), do neke mere chloasmo oz. melasmo, "madeže bele kave", in pa določene pigmentacije, ki se vnašajo v kožo od zunaj (tetovaže).
Po posegu s katerimkoli laserjem se je potrebno več tednov izogibati UV žarkom, da ne pride do nastanka neželjenih učinkov kot so na primer hiperpigmentirane lise. Prav tako se postopka ne sme opraviti, če je koža osončena, saj bi lahko prišlo do nastanka opeklin in spet posledičnih sprememb v pigmentaciji.
Kot vidite, je potrebno zelo dobro poznati na eni strani lastnosti kože, naravo kožnih sprememb in na drugi strani delovanje laserjev in rokovanje z njimi. Saj včasih kljub previdnosti in natančnosti lahko nastanejo neželeni učinki.
Kar se tiče zdravljenja aken z laserji - pri nas še ni na voljo aparat, ki je namenjen zdravljenju. V Sloveniji je trenutno možno z laserji (CO2 ali er-yag) odpravljati poakenske brazgotine.
Na nastajanje aken pa vplivajo laserji, ki proizvajajo svetlobo valovne dolžine okoli 400 nm. Za to svetlobo je značilno, da deluje na bakterije, ki sodelujejo pri nastanku aken. te bakterije se nahajajo v izvodilih lojnic in prispevajo k vnetnemu dogajanju pri aknah. Ker so za njihov obstoj in razmnoževanje potrebni pogoji brez kisika, se v "zamašenih" lojnicah dobro počutijo in razmnožujejo. Omenjeni laserji oz njihova svetloba pa povzroči nastanek kisika (ker oksidira protoporfirin v bakterijah) in s tem posredno uničenje bakterij. Obenem taki svetlobi priključijo še tako imenovane nizkoenergetske laserje, ki se uporabljajo za celjenje ran, za zdravljenje herpetičnih izpuščajv...ki vplivajo dodatno na zmanjšanje vnetja. Takšni laserji ne sevajo UV svetlobe, kar pomeni, da nimajo škodljivih učinkov na kožo, zato se jih lahko redno uporablja. Učinki se pokažejo po nekajtedenskem rednem obsevanju (6-8 tednih).
Glede cene vam torej ne morem odgovoriti.
V tujini so takšni aparati na voljo že za domačo uporabo.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV